18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toż to już 50 lat!

AMS
(INF. WŁ.) Jadwiga Romańska, primadonna polskich oper, mistrzyni belcanta, najwspanialsza Madame Butterfly i najlepsza Gilda świętowała wczoraj w Teatrze im. Juliusza Słowackiego jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Podczas spotkania nie zabrakło wspomnień, muzyki, gratulacji, kwiatów, wina oraz tortów upieczonych przez bohaterkę wieczoru.

- mówiła wczoraj Jadwiga Romańska podczas swojego jubileuszu

   Największą gratką dla wielbicieli primadonny był jednak występ Jubilatki, która swojej "ukochanej publiczności" zaprezentowała osiem pieśni: Perkowskiego, Karłowicza, Moniuszki, Chopina i Szymanowskiego. Na fortepianie śpiewaczce towarzyszyła Renata Żełobowska-Orzechowska. Wieczór z Jadwigą Romańską był częścią trwającego VIII Festiwalu Opery w Krakowie.
   Piękny śpiew Jadwigi Romańskiej i doskonałe aktorstwo - co przypomniał prowadzący wieczór Józef Opalski - wywoływały zawsze zachwyt. Do teatru chodzono przecież nie na spektakl, ale na Romańską. Prowadzący przypomniał słowa Jerzego Katlewicza, dyrygenta, z którym Jadwiga Romańska debiutowała w Krakowie w partii Gildy w Rigoletcie Verdiego. "Piękny głos, mała postać i nieskazitelna technika. (…) Ona już wówczas, jako młoda śpiewaczka, panowała nad głosem absolutnie. Posługiwała się nim jak instrumentem. Śpiew nie był dla niej celem. To był tylko środek wyrazu" - czytał Józef Opalski z książki Anny Woźniakowskiej "Maestra. Jadwigi Romańskiej życie w sztuce".
   Jadwiga Romańska tylko na scenie Opery Krakowskiej wystąpiła w 37 premierach, prezentując za każdym razem role pierwszoplanowe. Artystka ma na swoim koncie kilkadziesiąt ról przygotowanych dla innych teatrów - zarówno w Polsce, jak i za granicą oraz udział w prawie 250 koncertach oratoryjno-kantatowych w Polsce, a także ponad kilkaset występów z orkiestrą oraz z recitalami pieśni za granicą, m.in. w: Niemczech, Rosji, Włoszech, Austrii, Danii, Jordanii, Holandii i Korei. Kilka lat temu Jadwiga Romańska wycofała się z życia scenicznego. Dlaczego artystka, mimo takiej decyzji, zdecydowała się zaśpiewać na jubileuszu? - Wiek ma swoje prawa. Kontynuowanie sztuki byłoby nieuczciwe. Nie wyobrażam sobie siebie w gorszej formie. Jednak w jubileuszu nie mogłabym zawieść ani publiczności, ani mojego teatru - _mówiła.
   Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Kazimierz Moszyński, który z wielką lekkością i werwą przedstawił _Fantazję na temat opery Carmen
Bornego i Wariacje na temat Traviaty Poppa oraz śpiewaczka, studentka V roku AM w Katowicach - Iwona Socha, która zaprezentowała m.in. arię z opery La Wally Catalaniego. Gościem specjalnym wieczoru była Anna Polony. - Kochana, słodka, słowiczku, nasza Jadziu. W hołdzie twojemu talentowi i kunsztowi wokalnemu i co stwierdzam z zazdrością, aktorskiemu. W podzięce za wszystkie kreacje, za wierność miastu - składała życzenia aktorka. Prezentem dla Jubilatki była palma w doniczce i zabawny wiersz - w znakomitej interpretacji - Koloratura Wisławy Szymborskiej.
   - Piękne i szczere uczucie być artystą dojrzałym i spełnionym, bogatym życiem wewnętrznym. Ale trzeba bardzo kochać śpiew i ludzi, a nade wszystko kochać to, co się robi, by mimo wielkich przeciwności losu, z taką radością i pasją pracować, aby osiągać ideały - mówiła wzruszona Jadwiga Romańska. - Dziękuję moim przyjaciołom, słuchaczom, mojej kochanej krakowskiej publiczności, która tak ciepło mnie przyjęła po moim debiucie. Toż to już 50 lat!
(AMS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski