Tradycja i nowe smaki lodów...

Tradycja i nowe smaki lodów

Materiał partnera zewnętrznego

Dziennik Polski 24

Tradycja i nowe smaki lodów
1/12
przejdź do galerii

Na gastronomicznej mapie Krakowa pojawiała się lodziarnia LuckyLood. Znajdziemy na ulicy Długiej 58. Nikt, kto lubi lody tradycyjne albo szuka nowych ich smaków, nie powinien przejść obok nich obojętnie.

To lodziarnia stworzona po to, aby połączyć przyjemność spożywania lodów z dbałością o zdrowe odżywianie. A także sposób na nudę.

Jak podkreślają właściciele, do produkcji lodów używa się wyłącznie naturalnych składników. Żadne proszki, pasty i barwniki nie wchodzą w grę. Tylko świeże produkty, mleko, jaja. Co więcej, robią lody z myślą o alergikach, bez glutenu i laktozy i dla cukrzyków. Mają też bezglutenowe rożki. Jak zapewniają, lodów może spróbować każdy, bez względu na dietę. Serwują także lodowe sorbety o obniżonej zawartości cukru. Wśród nich pojawiają się najbardziej sezonowe smaki — sorbet z arbuza, truskawki, ananasa czy kiwi.

Smaki lodów w LuckyLood zmieniają się bardzo często. To świadczy o świeżości, ale jest też sposobem na walkę ze wspomnianą nudą. Można spróbować lodów o smaku np. buraka z miodem, mizerii, banana na mleku kokosowym, solonego karmelu czy musztardy. Wśród lodów pojawią się także lody alkoholowe, np. o smaku piwa, whisky czy znanych drinków. -Lucky Lood to smaki lodów, które zna każdy, ale staramy się poszerzać horyzonty smakowe naszych gości poprzez autorskie receptury, takie jak np. pomidor z cebulą czy lody o smaku filecików anchois.-dodają właściciele.

Na ulicy Długiej 58 z daleka zobaczycie duży neon z nazwą lodziarni.

Wiecej informacji znajdziecie na Facebooku, gdzie codziennie informują o aktualnych smakach:

www.facebook.com/Lucky-Lood-Krak%C3%B3w-1934176679935142/

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo