Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tradycyjne i sprawdzone przepisy na dania wigilijne od znanych polskich restauratorek. Te dania powinny znaleźć się na każdym stole 26.12.22

oprac.: Anna Nowak
Tradycyjne przepisy wigilijne. Sprawdzone przepisy na 12 świątecznych dań
Tradycyjne przepisy wigilijne. Sprawdzone przepisy na 12 świątecznych dań Łukasz Kaczanowski
Zgodnie ze świąteczną tradycją na stole wigilijnym powinno znaleźć się 12 potraw. To, jakie dokładnie pojawią się w naszym menu, zależy od regionu Polski, w którym mieszkamy. Jedno jest jednak pewne – w całym kraju królują różnego rodzaju ryby oraz dania z kapustą, grzybami i makiem. W galerii przedstawiamy sprawdzone przepisy na najpopularniejsze dania wigilijne od znanych polskich restauratorek.

Najpopularniejsze dania wigilijne. Te potrawy królują w Święta Bożego Narodzenia

  1. Barszcz wigilijny z uszkami
    Barszcz czerwony z uszkami lub fasolą to danie, które w większości domów spożywane jest jako pierwsze. Buraki użyte do jego przygotowania mają symbolizować urodę i długie życie. O wigilijnym barszczu po raz pierwszy wspomniał Mikołaj Rej w „Żywocie człowieka poczciwego”.
  2. Zupa grzybowa
    Zupa grzybowa jest równie popularna co barszcz z uszkami. Nieraz serwowana jest jako pierwsze lub drugie danie. Według przesądów ludowych grzyby mają zapewnić dobrobyt oraz uchronić od różnego rodzaju chorób.
  3. Pierogi z kapustą i grzybami
    Pierogi z kapustą i grzybami goszczą na niemal każdym wigilijnym stole w Polsce. Podobnie jak zupa grzybowa mają one zapewnić dostatek w domu i zdrowie osobom, które je spożyją. Co ciekawe w wielu regionach podawane są do barszczu zamiast uszek.
  4. Karp smażony
    Karp jest bez wątpienia najpopularniejszą rybą świąteczną. W Polsce pojawił się już w XII wieku dzięki Cystersom, lecz popularność zyskał dopiero po wojnie. Uprawa karpia jest dość łatwa, dlatego władze ludowe właśnie nim najczęściej zarybiały stawy hodowlane. Jego dostępność sprawiła, że zaczął coraz częściej pojawiać się na wigilijnym stole.
  5. Ryba w galarecie
    Ryby są zarówno symbolem Jezusa Chrystusa, jak i odradzania się do życia oraz nieśmiertelności, co bezpośrednio nawiązuje do eucharystii. W wielu kulturach są także kojarzone z płodnością oraz żywiołem wody. W Wigilię niemal na każdym polskim stole znaleźć można ryby w galaretach przyrządzonych na różne sposoby.
  6. Ryba po grecku
    Ryba po grecku również jest niezwykle popularnym daniem. Można ją jeść zarówno na ciepło, jak i na zimno. Nawiązuje ona do greckiej potrawy – ryby z warzywami duszonej w winie.
  7. Śledź w śmietanie lub oleju
    W tradycji ludowej śledź kojarzony jest z postem oraz wyrzeczeniami. W Wigilię króluje przede wszystkim śledź w śmietanie i oleju. Często spotkać można urozmaicone przepisy, w których skład wchodzą gruszki, jabłka lub żurawina.
  8. Kapusta z grzybami
    Kapusta jest symbolem bogactwa, siły oraz zdrowia. Jak dawniej wierzono, kiszona kapusta miała symbolizować moc odrodzenia. Jeśli połączy się ją z grzybami i grochem, pomoże także uchronić się przed chorobami oraz zapewni szczęście na co dzień.
  9. Makowiec
    Mak w wielu regionach uznawany jest za symbol płodności, pomyślności oraz dostatku. Oznacza także jedność w domu i zgodę. Przez wiele lat był jednym z najważniejszych dodatków do dań wigilijnych, ponieważ ma właściwości nasenne, co według ludowych wierzeń miało pomóc połączyć się z zaświatami. Wierzono, że duchy zmarłych odwiedzają swoich bliskich w wigilijny wieczór. Najpopularniejszym daniem z makiem bez wątpienia jest makowiec. Oprócz niego spotkać można także zupę makową, ciasteczka z makiem, makiełki, struclę makową i kutię.
  10. Piernik świąteczny
    Pierniki to przysmaki, bez których chyba nikt nie wyobraża sobie świąt. Co ciekawe, przepis na pierniki z dodatkiem kardamonu, imbiru, cynamonu lub goździków znalazł się w 1725 roku w poradniku medycznym. Wszystko ze względu na lecznicze właściwości wspomnianych dodatków.
  11. Kompot z suszu
    Kompot, oprócz dobrego smaku, ma także znakomite właściwości – świetnie wpływa na trawienie. Ponadto zawarte w nim owoce mają swoją symbolikę:
    - gruszki oznaczają długowieczność
    - suszone śliwki są symbolem pomyślności oraz ochrony przed złymi mocami
    - jabłka to zdrowie i miłość
  12. Kutia
    Kutia to jedna z najpopularniejszych potraw dawnej kuchni kresowej. Obecnie jest to tradycyjna potrawa kuchni ukraińskiej, białoruskiej, rosyjskiej oraz litewskiej. Zawiera składniki takie jak mak, bakalie czy miód, który ma zapewnić długie życie oraz chronić przed złymi duchami.

Przepisy na dania wigilijne. Sprawdzone przepisy od znanych restauratorek

Aby sprawdzić, jak dokładnie przyrządzić wspomniane wyżej, tradycyjne dania wigilijne, przejdź do galerii zdjęć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lody kawowe z kajmakiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski