18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trafny wybór przyjaciela

DD
FOT. ARCHIWUM
FOT. ARCHIWUM
Nowelizacja ustawy o ochronie praw zwierząt zakazała hodowli i sprzedaży psów osobom, które nie są zrzeszone w ogólnokrajowych organizacjach kynologicznych.

FOT. ARCHIWUM

LECZNICA. PAULINA ROCZNIAK, lekarz weterynarii

Czyli psa rasowego, z rodowodem, możemy nabyć - za odpowiednią kwotę - tylko w zarejestrowanej w związku kynologicznym hodowli. Nie każdemu jednak zależy na rodowodzie, określonej rasie i nie każdego stać na zapłacenie za szczeniaka wysokiej ceny. Wówczas pozostaje wzięcie bezdomnego pieska ze schroniska - do czego gorąco zachęcamy. Jeśli wizyta w tym miejscu przekracza nasze możliwości psychiczne, możemy wybrać zwierzaka wirtualnie (psy do adopcji schroniska prezentują na swoich stronach internetowych) i umówić się po jego odbiór nie wchodząc do boksów.

W internecie można też znaleźć ogłoszenia o sprzedaży zestawu smyczy i misek, a dodatkiem do tego asortymentu jest gratisowy szczeniak. Nie dajmy się naciągać - pieski urodzone poza zarejestrowaną hodowlą można jedynie rozdać za darmo. Jeśli ktoś chce mieć pieska określonej rasy (albo w typie danej rasy), radzimy zwrócić się do odpowiedniej fundacji. Miłośnicy różnych psich ras pozakładali fundacje lub stowarzyszenia zajmujące się udzielaniem pomocy, a potem adopcją psów swojej ulubionej rasy. Są to ludzie z pasją, którzy biorą udział w likwidacjach pseudohodowli, odbieraniu psów z bud, komórek i łańcuchów. Nie przekazują zwierząt do schronisk, tylko lokują w psich hotelikach (za które trzeba płacić) albo w prywatnych domach wolontariuszy, tzw. domach tymczasowych.

Każdy pies jest diagnozowany przez weterynarza i jeśli stan jego zdrowia tego wymaga (a zwykle wymaga) poddawany leczeniu. W domu tymczasowym czeka na swój nowy stały dom. W tym czasie wolontariusz poznaje jego charakter, uczy zwierzaka podstawowych zasad współżycia z ludźmi (m.in. czystości, chodzenia na smyczy), sprawdza reakcje na dzieci, inne psy albo koty. Osoby chcące adoptować pieska z fundacji są sprawdzane. Odbywają się wizyty przedadopcyjne, czyli rozmowa w miejscu, w którym pies miałby zamieszkać. Po takim spotkaniu wybiera się psa dla nowych właścicieli. Takiego, który najbardziej będzie do nich pasował.

(DD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski