Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tragiczna i fascynująca

Redakcja
Wśród 49 eksponatów wypożyczonych przez rodziców kolekcjonera, znajdują się bardzo ciekawe przedmioty codziennego użytku pochodzące z niewielkiego plemienia Tamberma mieszkającego na terenie Togo i Ghany. Eksponaty tego plemienia stanowią rzadkość w europejskich zbiorach afrykanistycznych. Ciekawie prezentują się też maski plemienne, biżuteria, noże i rzeźby. Najciekawszą jest Nommo - półczłowiek, półwąż, legendarny praprzodek plemienia Dogonów. Eksponaty są plonem kilkumiesięcznej wyprawy do Wybrzeża Kości Słoniowej, Burkina Faso i Mali, jaką pod koniec ub. roku zorganizował Zdzisław Możdżeń. Po powrocie okazało się, że zaraził się nieznaną tropikalną chorobą, która mimo operacji, stała się przyczyną jego przedwczesnej śmierci.

W Olkuszu

 W olkuskim Muzeum Afrykanistycznym im. Bogdana Szczygła otwarto wystawę zatytułowaną "Afryka fascynująca i tragiczna". Pokazywane po raz pierwszy eksponaty pochodzą z kolekcji nieżyjącego już miłośnika Czarnego Lądu - Zdzisława Możdżenia z Żor. Wystawę będzie można oglądać do końca października.
 Eksponaty, wypożyczone na wystawę poświęconą działalności Zdzisława Możdżenia, są częścią większej kolekcji, która znajduje się w posiadaniu jego rodziców. Pracownicy olkuskiego muzeum podejmują starania, aby pozyskać je na stałe do tutejszej ekspozycji. Na wypożyczony zbiór składają się głównie maski, rzeźby bóstw, tkaniny barwione woskiem, instrumenty muzyczne i biżuteria. Jego wartość jest szacowana na ponad 7 tys. zł. Są to wyroby współczesne, nawiązujące do sztuki tradycyjnej. Większość z nich związana jest z kultem religijnym. Pochodzą one z rejonu Zatoki Gwinejskiej. Plemiona w tamtym regionie zamieszkiwały w dżungli, żyjąc w izolacji, dzięki czemu ich sztuka zawiera mało obcych naleciałości. Na szczególną uwagę zasługują maski Krowy z plemienia Dogonów i ptaka Kalao, wykonana przez lud Guro.
 Muzeum Afrykanistyczne powstało w 1971 r. Jego zaczątkiem była kolekcja ofiarowana przez olkuskiego lekarza Bogdana Szczygła, który przez wiele lat przebywał w Nigrze. Dotychczasowe zbiory znajdujące się w olkuskim muzeum pochodzą głównie z rejonu Sahelu i Sahary oraz obecnego Zairu. Najliczniej reprezentowane są przedmioty związane z plemieniem Tauregów. Pozwalają one na stworzenie ekspozycji w pełen niemal sposób obrazującej życie codzienne tego plemienia. Całość ekspozycji liczy ponad tysiąc eksponatów. Olkuskie Muzeum Afrykanistyczne jest najczęściej odwiedzaną placówką muzealną na terenie powiatu.

(syp)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski