W Olkuszu
W olkuskim Muzeum Afrykanistycznym im. Bogdana Szczygła otwarto wystawę zatytułowaną "Afryka fascynująca i tragiczna". Pokazywane po raz pierwszy eksponaty pochodzą z kolekcji nieżyjącego już miłośnika Czarnego Lądu - Zdzisława Możdżenia z Żor. Wystawę będzie można oglądać do końca października.
Eksponaty, wypożyczone na wystawę poświęconą działalności Zdzisława Możdżenia, są częścią większej kolekcji, która znajduje się w posiadaniu jego rodziców. Pracownicy olkuskiego muzeum podejmują starania, aby pozyskać je na stałe do tutejszej ekspozycji. Na wypożyczony zbiór składają się głównie maski, rzeźby bóstw, tkaniny barwione woskiem, instrumenty muzyczne i biżuteria. Jego wartość jest szacowana na ponad 7 tys. zł. Są to wyroby współczesne, nawiązujące do sztuki tradycyjnej. Większość z nich związana jest z kultem religijnym. Pochodzą one z rejonu Zatoki Gwinejskiej. Plemiona w tamtym regionie zamieszkiwały w dżungli, żyjąc w izolacji, dzięki czemu ich sztuka zawiera mało obcych naleciałości. Na szczególną uwagę zasługują maski Krowy z plemienia Dogonów i ptaka Kalao, wykonana przez lud Guro.
Muzeum Afrykanistyczne powstało w 1971 r. Jego zaczątkiem była kolekcja ofiarowana przez olkuskiego lekarza Bogdana Szczygła, który przez wiele lat przebywał w Nigrze. Dotychczasowe zbiory znajdujące się w olkuskim muzeum pochodzą głównie z rejonu Sahelu i Sahary oraz obecnego Zairu. Najliczniej reprezentowane są przedmioty związane z plemieniem Tauregów. Pozwalają one na stworzenie ekspozycji w pełen niemal sposób obrazującej życie codzienne tego plemienia. Całość ekspozycji liczy ponad tysiąc eksponatów. Olkuskie Muzeum Afrykanistyczne jest najczęściej odwiedzaną placówką muzealną na terenie powiatu.