Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trasy dla rowerzystów połączą uzdrowiska

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
archiwum
Południe Małopolski może liczyć na wielki strumień unijnych pieniędzy w ramach programu Interreg Polska - Słowacja. Jego Komitet Monitorujący zatwierdził właśnie 19 projektów, które będą realizowane na pograniczu. Unia Europejska przekaże na nie 23,7 mln euro.

Dzięki realizacji wspólnych inicjatyw przez partnerów z Polski i Słowacji wzrośnie liczba zmodernizowanych obiektów dziedzictwa kulturowego, powstaną zupełnie nowe atrakcje dla turystów, utworzone zostaną też nowe transgraniczne szlaki rekreacyjne.

- Skorzystają z tego mieszkańcy województw: śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego, a także turyści odwiedzający pogranicze zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej - przekonuje wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

Spośród wybranych do dofinansowania projektów 15 dotyczy utworzenia nowych transgranicznych atrakcji turystycznych. To m.in. wytyczenie szlaku kulturowego, który połączy nowo powstałe Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu i Muzeum Papieru Czerpanego w Ludrovej. Inny pomysł to utworzenie muzeów przyrodniczych z multimedialnymi ekspozycjami torfowisk, który zrealizowany zostanie we współpracy gminy Czarny Dunajec i Muzeum Orawskiego w Dolnym Kubinie.

Aż 11 projektów dotyczy udoskonalenia i modernizacji transgranicznych szlaków rekreacyjnych - pieszych i rowerowych. Np. Zawoja i Oravska Polhora wspólnymi siłami wybudują górskie trasy rowerowe łączące te dwie gminy. Ścieżki dla jednośladów pobiegną m.in. przy zabytkowej XVII-wiecznej kapliczce, na Słowacji zaś przy źródle w Słonej Wodzie, w którym występują cenne solanki jodowo-bromowe.

Długą, bo aż 230-kilometrową pętlę rowerową wybuduje Związek Gmin Krynicko-Popradzkich w Muszynie. Ministerstwo Rozwoju uznało ją za flagowy projekt współpracy polsko-słowackiej i podpisało już z burmistrzem Muszyny umowę o dofinansowaniu tej inwestycji w wysokości 4,3 mln euro. Nietypowa trasa rowerowa połączy uzdrowiska doliny Popradu: Krynicę, Muszynę, Piwniczną, Szczawnicę, a po stronie słowackiej: Vysne Ruzbachy, Starą Lubovnię, Lubovnianiskie Kupele, Bardejov oraz Bardejovskie Kupele. Pętla ma być gotowa do końca 2018 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski