Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trasy rowerowe jednak będą

Łukasz Bobek
Podhale. "Bike'owe Zakopane" nie trafi na półkę kolejnych niezrealizowanych projektów - zapewniają nowe władze miasta pod Giewontem.

Chodzi o projekt, jaki pod koniec zeszłej kadencji zaczął realizować poprzedni burmistrz Janusz Majcher. Zakłada on stworzenie na terenie miasta, ale także sąsiedniej gminy Kościelisko, bogatej sieci tras rowerowych, dla narciarzy biegowych, a także wielu punktów widokowych.

Nowe władze co prawda na początku sceptycznie się wypowiadały o pomyśle, ale nie zamierzają go odłożyć na półkę. Bowiem w takim wypadku musiałyby zwrócić ponad 1 mln zł dotacji, jaką dostały od urzędu marszałkowskiego na przygotowanie projektu inwestycji potrzebnego do starania się o unijne dofinansowanie.

Opracować projekt ma Wojciech Stankiewicz, nowy naczelnik wydziału rozwoju lokalnego i współpracy europejskiej, który zajmować się ma inwestycjami. - Pierwsze, co zrobiliśmy, to zaczęliśmy negocjować z urzędem marszałkowskim, by przedłużyć termin zakończenia prac projektowych. Pierwszy bowiem termin, do czerwca 2015 roku, był naszym zdaniem nierealny - mówi nowy naczelnik.

Udało się uzyskać zgodę na przedłużenie terminu zaprezentowania projektu do końca 2015 roku. Inaczej gmina może stracić dotację.

- Nasze prace skupiają się w tym momencie na urealnieniu projektu, jaki zostawiły nam poprzednie władze - mówi Wiktor Łukaszczyk, wiceburmistrz Zakopanego. - Chodzi głównie o projektowane szlaki rowerowe i trasy biegowe na terenach prywatnych.

Według burmistrza Leszka Doruli, wiele tras było zaprojektowanych na terenach prywatnych, choć wcześniej urząd w ogóle z właścicielami działek nie rozmawiał. Dlatego nowe władze uznały, że nie ma co rysować projektu, którego i tak, przez brak zgody ludzi, nie uda się zrealizować.

- My chcemy stworzyć trasy, szlaki i punkty widokowe na terenach głównie należących do gminy, gdzie nie będzie problemu ze zgodami - dodaje Stankiewicz.

Powiedział on również, że udało się pozyskać do współpracy także Tatrzański Park Narodowy, który jest zainteresowany tworzeniem ścieżek rowerowych. - Wraz z TPN chcemy stworzyć najdłuższą ścieżkę dla rowerzystów - od Doliny Chochołowskiej przez Drogę pod Reglami, wzdłuż ulicy Oswalda Balzera w Zakopanem, aż na Łysą Polanę.

Początkowo projekt "Bike'-owe Zakopane" zakładał budowę 90 kilometrów tras narciarskich. Na razie nie wiadomo, ile tras będzie tak naprawdę mogło powstać. - Nie wiemy też, ile będzie to wszystko kosztowało. Ale na pewno kilkadziesiąt milionów złotych - dodaje Łukaszczyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski