Spacerem po woj. małopolskim
We współpracy z Traseo przygotowaliśmy dla Was 10 tras na spacer w woj. małopolskim, które inni już przetestowali. Wybierz najlepszą dla siebie.
Zanim wyruszysz, sprawdź prognozę pogody.
🌳 Trasa spacerowa: EX238-5km-1g-krakow-bagry
- Początek trasy: Kraków
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 3,73 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 18 min.
- Przewyższenia: 21 m
- Suma podejść: 174 m
- Suma zejść: 184 m
Spacerowiczom trasę poleca Sserafin
Całkiem fajna trasa wokoło zbiornika Bagry.
Uwaga - jeden trudny punkt!
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: WYŻYNA KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKA - Wąwóz Ostryszni i Dolina Dłubni
- Początek trasy: Skała
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 11,83 km
- Czas trwania spaceru: 3 godz. i 36 min.
- Przewyższenia: 98 m
- Suma podejść: 183 m
- Suma zejść: 182 m
Trasę dla spacerowiczów poleca Jaromadd
Trasa: Imbramowice - Wąwóz Ostryszni - Dolina Dłubni - Imbramowice
Szlaki: początkowo czarny, później niebieski.
Wąwóz Ostryszni jest boczną odnogą Doliny Dłubni w jej górnym biegu, koło Imbramowic. Jest do dolinka o wyraźnej asymetrii zboczy: zachodnie są bardziej połogie, wykorzystywane rolniczo, wschodnie – zalesione z sześcioma grupami skał górnojurajskich wapieni.
Dolina Dłubni o długości 49,2 km rozciąga się od miejscowości Jangrot (okolice Trzyciąża) aż po okolice Krakowa, gdzie wpada do Wisły. Znajduje się ona na granicy dwóch podprowincji fizycznogeograficznych: Wyżyny Śląsko-Krakowskiej (Wyżyna Olkuska) i Wyżyny Małopolskiej (Wyżyna Miechowska). W górnym odcinku wcina się w węglanowe skały jurajskie, zaś w środkowym i dolnym – w margle, opoki i wapienie kredowe. Między Glanowem a Imbramowicami Dłubnia tworzy malowniczy przełom przez wapienne skałki.
Uwaga: niedaleko urocze źródło Jordan. GPS: 50.299165N, 19.898069E
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Ojcowski Park Narodowy
- Początek trasy: Skała
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 9,56 km
- Czas trwania spaceru: 3 godz. i 58 min.
- Przewyższenia: 352 m
- Suma podejść: 705 m
- Suma zejść: 466 m
Pawemark poleca tę trasę
Spacer po Dolinie Prądnika w Ojcowskim Parku Narodowym (park narodowy w Polsce, utworzony w 1956) oraz po otaczających ja skałach wapiennych z wypadem do Jaskini Łokietka (jaskinia krasowa o rozwinięciu poziomym w Dolinie Sąspowskiej w północno-zachodnim zboczu Chełmowej Góry w obrębie Ojcowskiego Parku Narodowego, udostępniona dla ruchu turystycznego)
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Przez Błonia, aż pod Kopiec Kościuszki
- Początek trasy: Kraków
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 10,35 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 11 min.
- Przewyższenia: 98 m
- Suma podejść: 196 m
- Suma zejść: 201 m
Trasę dla spacerowiczów poleca Trasy_dla_ambitnych_i_aktywnych
Trasa biegowa, poprowadzona tak, aby uniknąć świateł, a zarazem zwiedzić ciekawie miasto.
Startujemy na początku krakowskich Błoń, później kierujemy się do parku Jordana. Następnie z niego wybiegamy i biegniemy do Bielańsko-Tynieckiego Parku krajobrazowego, znanego po prostu jako Lasek Wolski.
Tam przemieszczamy się po ścieżkach - tutaj należy dokładnie korzystać z tracka, ponieważ ścieżek w lasku jest bardzo dużo i łatwo jest się zgubić!
Trasa poprowadzona jest tak, aby w następnej kolejności podbiec pod Kopiec Kościuszki. Następnym etapem jest zbieg na Salwator, skąd udajemy się wzdłuż Rudaw z powrotem na Błonia, którymi wracamy do naszego punku wyjścia.
Długość trasy: 10 km
Średni czas: 60 min
Ścieżki: asfaltowe oraz szutrowe
Przewyższenie: + 100 m
TRASA MOŻE TAKŻE SŁUŻYĆ JAKO SPACER DLA OSÓB UPRAWIAJĄCYCH NORDIC WALKING!!!
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Półmaraton Mustanga
- Początek trasy: Dobczyce
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 20,68 km
- Czas trwania spaceru: 2 godz. i 28 min.
- Przewyższenia: 451 m
- Suma podejść: 738 m
- Suma zejść: 661 m
Trasę dla spacerowiczów poleca XRUN
Bieg o niepowtarzalnym klimacie i pięknej trasie biegnącej po Beskidzie Wyspowym.
Przygotowaliśmy dla Was dwie trasy:
Półmaraton Mustanga o długości ~21 km i różnicy wzniesień około +-950 m.
Dziesiątka Mustanga o długości ~10 km i różnicy wzniesień około +-450 m.
Jedna jak i druga trasa przebiegają przez malownicze lasy wokół Poręby, między innymi koło schroniska na Kudłaczach i Obserwatorium Astronomicznego na Lubomirze.
Trasy prowadzą w 100% po leśnych ścieżkach i drogach. Innymi słowy 0% asfaltu. Nawierzchnia jest zróżnicowana. Przeważają na niej ścieżki leśne z ubitą ziemią i kamieniami. Beskid Wyspowy słynie z trudnych technicznie zbiegów, których nie zabraknie również i tutaj.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Oravice
- Początek trasy: Zakopane
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 12,28 km
- Czas trwania spaceru: 4 godz. i 6 min.
- Przewyższenia: 258 m
- Suma podejść: 336 m
- Suma zejść: 318 m
Trasę dla spacerowiczów poleca Mar.fle
Wycieczka idealna na wczesną jesień, szczególnie jeśli chcemy wybrać na słowackie baseny termalne. Jedziemy na Orawę. Zostawiamy samochód na parkingu przy basenach (jeszcze z nich skorzystamy) w Oravicach i ruszamy asfaltem przed siebie. Po około jednym kilometrze asfalt się kończy i ścieżka magicznie zaczyna oddalać się od cywilizacji (czerwony szlak). Na początek mały zagajnik z mostkiem nad terenem podmokłym. Jeśli zaczniemy wycieczkę odpowiednio wcześnie to zobaczymy fantastyczne mgiełki na małymi bajorami wokół rzeczki, którą przekraczamy. Wychodzimy na rozległą polanę oddzielona już zagajnikiem i rzeką od ostatnich zabudowań i asfaltowej drogi. Dochodzimy do ściany lasu i wkraczamy na ścieżkę, która wprowadzi nas do wąwozu. Droga jest niezwykle kręta i co zakręt wyłaniają się wspaniałe widoki na ściany wąwozu. Droga cały czas lekko wznosi się w górę. Na pewnym odcinku mamy nawet łańcuchy i mostki, które przeprowadzą nas przez prawy brzeg wąwozu. Krótkie podejście zaprowadzi nas do końca Juranovej Doliny. Teraz już tylko godzinny powrót niebieskim szlakiem do parkingu. Zasłużyliśmy sobie na przyjemny relaks na basenach termalnych. Baseny są czynne cały rok!
Warto na wycieczkę zabrać coraz popularniejsze kijki, które pozwalają łatwiej pokonywać bardziej strome odcinki wąwozu i pozwolą na szybsze pokonanie drogi powrotnej na parking. Całość trasy pokonamy w około trzy godziny, na część basenową powinniśmy zarezerwować sobie minimum dwie godziny. Koszt basenu to około 40 zł (możemy płacić w złotówkach)
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
Idealne na spacer
🌳 Trasa spacerowa: Trail #5
- Początek trasy: Chełmek
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 19,72 km
- Czas trwania spaceru: 6 godz. i 34 min.
- Przewyższenia: 74 m
- Suma podejść: 302 m
- Suma zejść: 302 m
Trasę spacerową mieszkańcom poleca Artlomiej
TRASA: Były ośrodek Wypoczynkowo Rekreacyjny 'Tarka' / Pietrusowa Góra / Byczyna / Knepowa Góra / Cezarówka Dolna / Góra Korzeniec / Wójtowa Góra / Staw Groble
ASFALT: ok 900 m
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Dookoła Hamerli w Lasach Murckowskich
- Początek trasy: Oświęcim
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 8,02 km
- Czas trwania spaceru: 2 godz. i 16 min.
- Przewyższenia: 93 m
- Suma podejść: 1 079 m
- Suma zejść: 1 080 m
Spacerowiczom trasę poleca Thomata
Leśna i bardzo widokowa, wygodna trasa dla piechurów i rowerzystów, możliwa dowolna korekta długości spaceru poprzez leśne przecinki - polecam na weekendowe wyprawy.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Mocny trening na Ciecieniu
- Początek trasy: Mszana Dolna
- Stopień trudności: 3.0
- Dystans: 12,6 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 35 min.
- Przewyższenia: 471 m
- Suma podejść: 2 476 m
- Suma zejść: 2 486 m
Spacerowiczom trasę poleca XRUN
Trasa jest bardzo dobra do zrobienia mocnego treningu górskiego na w miarę niedługim dystansie 12,5 km. Ukształtowanie terenu zmusza do zmiany rytmu co odbija się większym zmęczeniem. Nawierzchnia bardzo dobra do biegania. Szeroki ścieżki oraz drogi leśne. Na Szczycie Ciecienia (albo Cietnia jak ktoś woli) rozciąga się piękny widok na Beskid Makowski z Babią górą na horyzoncie.
UWAGA. Suma podejść wynosi około 650 m, a nie jak sugerują statystyki, 2500 m ;)
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: bronowice małe
- Początek trasy: Kraków
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 4,13 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 38 min.
- Przewyższenia: 50 m
- Suma podejść: 132 m
- Suma zejść: 88 m
Natka9519 poleca tę trasę
Jaka będzie pogoda?
Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.
Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!
Czy warto spacerować?
Spacerowanie przynosi wiele korzyści dla ciała i umysłu. Podczas wszelkich aktywności uwalniają się hormony szczęścia, czyli endorfiny i serotonina. Dlatego ruch pomaga w zwalczaniu stresu i napięcia. Takie korzyści dostarczy Ci nie tylko siłowania, bieganie, czy inny sport, ale również regularne spacerowanie.
Chodzenie na spacery może pomóc w walce ze zbędnymi kilogramami. Podczas chodzenia angażujemy wiele mięśni, które pracują i spalają kalorie. Dlatego regularne spacerowanie może pomóc Ci w zgubieniu zbędnych kilogramów. Im więcej ruchu, tym większe zapotrzebowanie kaloryczne. Dlatego osoby, które dużo się ruszają i uprawiają sport, mogą więcej jeść bez efektu tycia. Jeśli chcesz poznać swoje zapotrzebowanie kaloryczne, w Internecie znajdziesz wiele kalkulatorów, które pomagają je wyliczyć.
WHO podaje, że dzienna ilość kroków dla osoby dorosłej i zdrowej powinna wynosić pomiędzy 6 000 a 8 000 kroków. Natomiast u osób z przewlekłymi chorobami dawka wynosi od 3 500 do 5 500 kroków dziennie.
Spacerowanie obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych. Regularne spacery mają zbawienny wpływ na układ krążenia. Zmniejsza się ryzyko wystąpienia żylaków czy pajączków.
Jak widzisz spacerowanie przynosi wiele korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Jeśli jesteś ciekaw, ile kroków dziennie robisz, możesz zaopatrzyć się w zegarek z funkcją liczenia kroków.
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?