Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trendy w wyborach kierunków i zawodów podczas rekrutacji do szkół średnich 2023/2024. Wiemy, na co decydowali się uczniowie

OPRAC.:
Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Wideo
od 16 lat
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych dobiega końca. Analiza danych przeprowadzona przez firmę VULCAN pokazuje preferencje kandydatów w kwestii wyboru kierunków i zawodów. W tegorocznych naborach wybory uczniów skupiły się kolejno na liceach ogólnokształcących, technikach oraz szkołach branżowych I stopnia.

Spis treści

Co najczęściej wybierali uczniowie: liceum, technikum czy szkołę branżową?

Zgodnie z danymi zebranymi przez system VULCAN, 44 proc. kandydatów zdecydowało się na wybór liceum ogólnokształcącego. Niewiele mniej, bo 43 proc. postawiło na technikum, podczas gdy jedynie 13 proc. wybrało szkołę branżową I stopnia.

Uczniowie sprawdzają wyniki rekrutacji.
Co najchętniej wybierali uczniowie podczas rekrutacji do szkół ponadpodstawowych? Wojciech Wojtkielewicz/ Polska Press

Które zawody w technikum najpopularniejsze w trakcie rekrutacji do szkół 2023/2024?

Wśród kandydatów preferujących technika na pierwszym miejscu znalazł się technik informatyk, który przyciągnął 11 proc. ankietowanych. Kolejno – technik logistyk (9 proc.) oraz technik programista (7 proc.), które także cieszyły się znacznym zainteresowaniem. W zestawieniu najmniej popularnych zawodów w technikach widoczne są takie pozycje jak technik procesów drukowania, technik procesów introligatorskich oraz technik przeróbki kopalin stałych.

W szkołach branżowych najpopularniejsza klasa wielozawodowa

W przypadku szkół branżowych I stopnia aż 37 proc. kandydatów zdecydowało się na klasę wielozawodową. Wśród najczęściej wybieranych zawodów w tej kategorii znalazł się:

  • mechanik pojazdów samochodowych (15 proc. ankietowanych),
  • kucharz (8 proc.),
  • fryzjer (7 proc.).

Mniej licznie wybierane zawody w szkole branżowej I stopnia to kaletnik, mechanik precyzyjny, operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych oraz operator maszyn leśnych.

Rozwój branży technologicznej widać także w szkolnictwie

– Widzimy, że kierunki w technikach związane z obszarem IT, jak technik informatyk czy technik programista cieszą się dużą renomą wśród młodzieży, odzwierciedlając dynamiczny rozwój branży technologicznej. Z drugiej strony, niewielka popularność pewnych zawodów, takich jak mechanik precyzyjny czy operator maszyn leśnych może wynikać z mniej widocznej ścieżki kariery czy niewystarczających informacji na temat potencjalnych perspektyw zawodowych w tych dziedzinach. Ważne jest, aby młodzi ludzie mieli dostęp do rzetelnej wiedzy o różnorodnych możliwościach zawodowych, co pozwoli im podejmować świadome decyzje zgodne z ich zainteresowaniami i umiejętnościami – mówi Dorota Kędzierska, product owner w VULCAN.

Zauważa też, że powyższe informacje mogą być istotną wskazówką dla szkół.

– Analiza tych trendów może być cennym narzędziem dla placówek edukacyjnych oraz służyć jako punkt odniesienia dla działań mających na celu dostosowanie oferty edukacyjnej do potrzeb i oczekiwań młodzieży, a także dla rozwijania dziedzin zawodowych, które obecnie pozostają mniej popularne – podkreśla Dorota Kędzierska.

Tegoroczny nabór do szkół ponadpodstawowych uwidocznił wyraźne trendy w wyborze kierunków i zawodów, które ukazują preferencje młodych osób planujących swoją przyszłość zawodową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Trendy w wyborach kierunków i zawodów podczas rekrutacji do szkół średnich 2023/2024. Wiemy, na co decydowali się uczniowie - Strefa Edukacji

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski