Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trenuj umysł w każdym wieku

Dorota Dejmek
Czytanie książek to gimnastyka dla mózgu. Zmienia umysł i to trwale
Czytanie książek to gimnastyka dla mózgu. Zmienia umysł i to trwale Fot. 123RF
Porady. Ważna jest aktywność poznawcza, angażowanie się w życie społeczne i towarzyskie oraz ćwiczenia poprawiające pamięć i uwagę.

Każdego dnia mózg ludzki musi radzić sobie z przetworzeniem ogromnej ilości informacji, które docierają do niego z otoczenia. Jego praca polega m.in. na segregacji tych danych, dzięki czemu świadomie odbieramy informacje dla nas najważniejsze.

Mózg przeciętnej osoby waży średnio od 1,3 kg do 1,4 kg. Jego waga uzależniona jest od płci oraz wieku człowieka.

Pomimo faktu, że mózg stanowi ok. 2 proc. naszego ciała, jego aktywność zużywa energię 10 razy szybciej niż pozostałe narządy, dlatego nie bez powodu mówi się, że umysł to najważniejszy z „mięśni” ciała.

Warto skupić się na jego treningu. Dzięki ćwiczeniom zwiększamy sprawność mózgu w dniu dzisiejszym, ale również w przyszłości.

Inwestycja na przyszłość

Trening mózgu to inwestycja, która jest nieocenioną wartością na wypadek problemów z koncentracją i pamięcią, które czasem towarzyszą chorobom przewlekłym i są dużym obciążeniem dla pacjenta.

– Ćwiczenia umysłu, zawsze i w każdym wieku, są równie ważne dla naszego zdrowia co ćwiczenia fizyczne – mówi neuropsycholog mgr Ewa Paprot, ekspert portalu sm24.pl, skierowanego do pacjentów ze stwardnieniem rozsianym (SM).

– Należy również pamiętać, że na sprawność pamięci oraz elastyczność naszego umysłu niekorzystny wpływ może mieć nie tylko zaawansowany wiek, ale i choroby neurologiczne, na przykład stwardnienie rozsiane.

W stwardnieniu rozsianym problemy z koncentracją uwagi oraz trudności w zapamiętywaniu nowych informacji są następstwem uszkodzenia mózgu obejmującego rejony regulujące funkcje poznawcze. Badania pokazują, że aż 32 procent chorych na stwardnienie rozsiane twierdzi, że trudności w koncentracji oraz zapamiętywaniu są najbardziej uciążliwym objawem ich choroby.

Aktywność na co dzień

Każdy zdrowy człowiek powinien regularnie trenować umysł – powoduje to zwiększanie zasobów poznawczych, a w przypadku pojawienia się chorób neurodegeneracyjnych – opóźnia pogłębianie się trudności.

Ważna jest codzienna aktywność poznawcza, angażowanie się w życie społeczne i towarzyskie, rozmowy, dyskusje, poznawanie nowych miejsc i ludzi, czytanie prasy i książek, oglądanie filmów. Warto również rozwiązywać łamigłówki, krzyżówki i wykonywać ćwiczenia poprawiające pamięć i koncentrację uwagi.

Jeżeli jednak dostrzegamy u siebie niepokojące zaburzenia funkcji poznawczych, koniecznie skonsultujmy się z lekarzem – może to być sygnał poważniejszego schorzenia.

Ćwiczenia na co dzień

Jak najlepiej wykorzystać możliwości umysłu i jak działać, gdy zauważymy pierwsze objawy zaburzeń poznawczych?

- Jeżeli problemy z pamięcią powtarzają się, warto stosować uniwersalne metody wspierania pamięci, np. robienie notatek oraz umieszczanie ich w widocznych miejscach.

- W przypadku, kiedy mamy problem z koncentracją, ważne jest, aby znaleźć czynniki, które odwracają naszą uwagę. Podczas wykonywania konkretnego zadania spróbujmy wyeliminować bodźce, które rozpraszają. Wyciszmy telefon, wyłączmy telewizor. Postarajmy się skupić na wykonywanej właśnie czynności. Można też podzielić pracę na etapy, do których po ponownym skoncentrowaniu się będziemy mogli wrócić.

- Ćwiczmy umysł korzystając z gier poznawczych. Układanie puzzli, rozwiązywanie krzyżówek albo gry takie jak memory, sudoku, scrabble pomagają w ćwiczeniu funkcji poznawczych.

- Aby nie rozleniwiać umysłu zrezygnujmy z korzystania z kalkulatora. Postarajmy się liczyć samodzielnie w pamięci przynajmniej te równania, z którymi nie powinniśmy mieć żadnego problemu. Warto również uczyć się na pamięć krótkich wierszyków. Ich powtarzanie znacznie wpłynie na poprawę pamięci.

- Jeśli nie mamy kłopotów z pamięcią, raz na jakiś czas warto zmienić drobne przyzwyczajenia. Wybierzmy inną drogę do pracy, zmieńmy kolejność wykonywanych rano czynności itp. Dzięki temu zabiegowi w mózgu powstaną nowe połączenia między neuronami, co korzystnie wpłynie na rozwój umysłu.

- Pamiętajmy też, aby ćwiczyć nie tylko umysł, ale i ciało. Dbając o te obydwa obszary organizmu osiągnie się najlepsze rezultaty w podwyższeniu jakości życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski