Triumf Zawrotniaka. Zawodnik z Krakowa wygrał w zawodach Pucharu Polski szpadzistów

Jacek Żukowski
Radosław Zawrotniak leczy kontuzję i... wygrywa
Radosław Zawrotniak leczy kontuzję i... wygrywa Fot. Anna Kaczmarz
Szermierka. Bardzo udane dla krakowian były zawody Pucharu Polski w szpadzie. Kobiety walczyły w Warszawie, mężczyźni w Gliwicach.

W zawodach mężczyzn jednocześnie zaliczano punkty do Pucharu Europy do lat 23 (wydzielono wynik z ogólnej klasyfikacji). Do formy powrócił szermierz AZS AWF Kraków - Radosław Zawrotniak, który okazał się najlepszy, mimo że wciąż walczy z kontuzją ręki. W finale pokonał swojego klubowego kolegę Karola Kostkę 10:8. W walce o prymat zmierzyli się najlepsi aktualnie szpadziści w Polsce. Kostka zajmuje 1. miejsce na liście rankingowej, Zawrotniak jest drugi.

- Z __ręką jest trochę lepiej, ale nadal bardzo mnie boli - mówi Zawrotniak. - Przechodzę rehabilitację, by wyleczyć rękę na najważniejsze zawody, jakimi niewątpliwie będzie Puchar Świata. Walka z Karolem ułożyła się po mojej myśli. Cały czas prowadziłem i trzymałem kolegę na dystans. Zdawałem sobie sprawę z tego, że nie mogę atakować, bo skończyłoby się to dla mnie niepowodzeniem. Dużo trenujemy razem, znamy się bardzo dobrze, nikt nikogo nie mógł niczym zaskoczyć. Doświadczenie jest po mojej stronie i potrafiłem to wykorzystać.

Do rywalizacji przystąpiło aż 140 zawodników, wielu zagranicznych, z uwagi na PŚ młodzieżowców.

- Na __tle innych broni szpada wypada bardzo dobrze - komentuje Zawrotniak. - Frekwencja jest rzeczywiście imponująca.

Młodzieżowcy, ale ci z kraju, będą mogli skonfrontować swe siły w sobotę i niedzielę w Warszawie, gdzie odbędą się mistrzostwa Polski tej kategorii wiekowej. Wspomniany Puchar Świata odbędzie się natomiast w Budapeszcie 25 marca.

W dobrej dyspozycji znajduje się Aleksandra Zama-chowska z Wisły Kraków, która w Pucharze Polski kobiet zajęła trzecie miejsce. Krakowianka uległa w półfinale Martynie Swatowskiej (AZS AWF Katowice) 13:15. Wcześniej pokonała m.in. Annę Kicę (Warszawianka) 15:14 i Angelikę Marszołek (Kmicic Częstochowa) 15:11. Wygrała doświadczona Magdalena Piekarska (AZS AWF Warszawa), która w finale uporała się ze Swatowską 15:13. Renata Knapik-Miazga (Wisła) przegrała z późniejszą zwyciężczynią 11:15 w 1/16 finału i odpadła z dalszej rywalizacji. Wśród pań liczono też wyniki do PE do lat 23. Punkty zyskała więc Zamachowska.