Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tropikalne deszcze i żłobek specjalnie dla egzotycznych żab

Anna Agaciak
Anna Agaciak
W naturze spotkać je  można w Ameryce Południowej
W naturze spotkać je można w Ameryce Południowej fot. Anna Kaczmarz
Na zapleczu egzotarium krakowskiego zoo urządzono płazi żłobek. Pracownicy opiekują się w nim skrzekiem, kijankami i maleńkimi żabkami, które w naturze spotkać można w Ameryce Południowej. Wiele gatunków uznaje się za zagrożone.

Drzewołazy to pięknie wybarwione płazy zamieszkujące wilgotne lasy tropikalne Boliwii, Brazylii, Ekwadoru, Gujany, Hawajów, Kolumbii, Kostaryki, Nikaragui, Panamy, Peru i Wenezueli.

- Niektóre z tych żabek żyją w ściółce, inne wysoko w koronach drzew - opowiada Monika Furtek, pracownica egzotarium. - Niestety, w niewoli trudno zapewnić im takie warunki, aby czuły się naturalnie i chciały się rozmnażać. Musieliśmy zastosować pewien fortel.

Pracownicy egzotarium: pani Monika z Małgorzatą Gruchałą i szefem egzotarium Andrzejem Wojtusiakiem, aby zachęcić egzotyczne żabki do godów zaczęli im m.in. organizować tropikalne deszcze. Łączyli je z intensywnym, urozmaiconym karmieniem: maleńkimi świerszczami, muszkami owocowymi czy żuczkami hawajskimi. I tak przez kilka miesięcy. Udało się. - Gody wyraźnie słychać w całym pawilonie - śmieją się pracownicy. - Taki okres może trwać nawet kilka miesięcy. Żabki zaczęły dobierać się w pary i haremy. I składają skrzek. Najwięcej udało się go pozyskać od liściołazów.

Skrzek od razu jest zabierany z terrariów na zaplecze do płaziego żłobka. W kilku akwariach zobaczyć można dzielące się jajeczka, w innym widać osobniki przeobrażające się ze skrzeku w kijanki, są też kijanki w różnym wieku oraz maleńkie żabki.

- Przeobrażanie kijanki w żabę może trwać nawet trzy miesiące - wyjaśnia Monika Furtek. To bardzo trudny dla nich okres. Wiele osobników ginie. Dlatego jaj w skrzeku jest tak dużo. Pracownicy robią wszystko aby odchować jak najwięcej egzotycznych żab. Niewiele ogrodów zoologicznych na świecie zajmuje się ich rozmnażaniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski