Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trudna sytuacja covidowa w Polsce. Jak jest w Krakowie?

Arkadiusz Maciejowski
Arkadiusz Maciejowski
Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Na terenie Krakowa pacjentów z koronawirusem leczy się w 12 krakowskich szpitalach oraz w tymczasowym oddziale COVID, przy ul. Kopernika 50. Aktualnie w Krakowie (stan na 1 lutego) wolne są 252 łóżka (23%) i dodatkowo 42 łóżka z dostępem do respiratora – niemal 50%. Zajętych jest 845 łóżek zwykłych i 54 respiratorowe.

W Krakowie w czterech placówkach leczniczych istnieje możliwość prowadzenia terapii z wykorzystaniem aparatu ECMO (Extra Corporeal Membrane Oxygenation), który jest rodzajem protezy zastępującej pracę płuc i/lub serca. To technika pozaustrojowego utlenowania krwi. W Krakowie dostępnych jest łącznie 14 takich urządzeń, w tym dwa przeznaczone wyłącznie do stosowania u dzieci. Obecnie zajętych jest 7 takich aparatów.

Sytuacja na innych oddziałach

W styczniu 2022 roku Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia przeprowadził analizę dostępności świadczeń opieki zdrowotnej w monitorowanych 12 krakowskich szpitalach, które w związku z koniecznością tworzenia łóżek COVID-owych, dokonały zmiany struktury organizacyjnej. Z analizy wynika, że liczba wszystkich dostępnych łóżek to ponad 5 500, z czego niemal 1 100 łóżek stanowią łóżka dla pacjentów z COVID-19.

- Najtrudniejszy dostęp do świadczeń zdrowotnych w krakowskich szpitalach występuje m.in. na oddziałach pulmonologii, anestezjologii i intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, kardiologii, endokrynologii, geriatrii, nefrologii i dializoterapii. Przyjęcia planowe oraz w stanie zagrożenia życia w żadnej z krakowskich placówek medycznych (stan na 27 stycznia) nie zostały całkowicie wstrzymane, z wyłączeniem oddziałów, które zostały przekształcone na izolacyjne - informują urzędnicy miejscy,

W pierwszej kolejności przyjmuje się pacjentów, którzy wymagają natychmiastowej bądź pilnej interwencji. W miejskich placówkach na oddziałach, które nie zostały przekształcone w covidowe, planowe przyjęcia odbywają się w ograniczonym zakresie i z uwzględnieniem aktualnych zasad sanitarnych. Zabiegi planowe są realizowane w zmniejszonym zakresie z uwagi na mniejszą liczbę dostępnych miejsc oraz oddelegowanie personelu medycznego do oddziałów izolacyjnych.

Szczepienia

Kraków ma wysoki wskaźnik szczepień przeciw COVID-19. 72 proc. mieszkańców zaszczepiło się przynajmniej jedną dawką. W pełni zaszczepionych jest ponad 540 tys. osób, to 69 proc. krakowian.

Ponadto w mieście rośnie szybko liczba zaszczepionych dzieci do lat 11. Już ponad 14,5 tys. najmłodszych przyjęło szczepionkę.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Trudna sytuacja covidowa w Polsce. Jak jest w Krakowie? - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski