Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trudne negocjacje w Brukseli. Już nie tylko Londyn stawia żądania [WIDEO]

Sylwia Arlak
Stephane De Sakutin
Unia Europejska. Piątek był drugim dniem szczytu, na którym ważyła się przyszłość Wielkiej Brytanii w UE. Z Brukseli dochodziły głosy, że negocjacje mogą przeciągnąć się aż do niedzieli. Ale była też szansa na zakończenie ich w nocy z piątku na sobotę.

Na marginesie szczytu premier Beata Szydło rozmawiała z Davidem Cameronem. Przypomnijmy, że Polska chce m.in. utrzymania korzystnych warunków przyznawania zasiłków na dzieci, które pracujący za granicą rodzice pozostawili w rodzinnym kraju.

WIDEO: "Problemem jest indeksacja". Nie widać końca negocjacji nt. Brexitu

Źródło: TVN24/x-news

Według nieoficjalnych informacji podanych przez Polskie Radio, pojawiła się nowa propozycja - 7-letniego ograniczenia zasiłków dla obywateli z krajów UE, którzy przyjadą pracować do Wielkiej Brytanii. Wiceszef polskiego MSZ Konrad Szymański powiedział na spotkaniu z dziennikarzami, że Polska nie ustąpi w tej kwestii.

Negocjacje wciąż się przedłużały. Wczorajsze „angielskie śniadanie”, które miało zamienić się w „angielski obiad” ostatecznie zamieniono na „angielską kolację”. Przez cały dzień europejscy politycy rozmawiali na prywatnych spotkaniach. Podczas kolacji mieli dyskutować nad ostatecznym kształtem porozumienia z Wielką Brytanią.

Żadnych rozwiązań nie przyniosły obrady czwartkowe, zakończone w piątek o godz. 5.30 nad ranem. Wcześniej brytyjski premier zaakcentował, że „zawrze porozumienie na tym szczycie, jeśli będzie jakiś wyraźny postęp”. Szefowi brytyjskiego rządu zależy na tym, aby uzgodnić umowę jak najszybciej. Bez tego porozumienia grozi Wielkiej Brytanii wyjście ze wspólnoty, czyli tzw. Brexit.

- Wszyscy walczymy o nasze własne interesy, ale musimy mieć też na uwadze, że jeśli Wielka Brytania odejdzie, zostaniemy z niczym - mówił premier Estonii Taavi Rõivas.

Najbardziej sporną kwestią są świadczenia socjalne dla imigrantów z Unii Europejskiej. Londyn domaga się wprowadzenia mechanizmu, pozwalającego zamrozić ich wypłatę na kilka lat w sytuacji, kiedy system opieki społecznej byłby przeciążony. Jak podają europejskie media, Cameron domaga się, aby świadczenia znieść aż na 13 lat.

Korespondent BBC napisał na Twitterze, że jeden z unijnych negocjatorów Emlar Brok stwierdził, iż na takie rozwiązanie „nie ma szans”.

Przeciwna temu jest Grupa Wyszehradzka, w tym Polska, która najostrzej walczy o zachowanie świadczeń dla imigrantów, którzy pracują na Wyspach ponad cztery lata.

Oprócz kwestii imigrantów Wielka Brytania negocjuje także trzy inne problemy: zwiększenie roli parlamentów krajowych, regulacja relacji pomiędzy krajami ze strefy euro i poza nią oraz wzmocnienie rynku wewnętrznego. Swoje warunki stawiają inne kraje. Francja chce zapisów gwarantujących, że Wielka Brytania nie będzie mogła blokować decyzji strefy euro. Grecja z kolei żąda gwarancji, że Unia zamknie swe granice przed uchodźcami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski