Trudne zadanie polskich siatkarek w mistrzostwach Europy

Dzisiaj nasze siatkarki rozpoczną rywalizację w mistrzostwach Europy, które odbywają się w Holandii i Belgii. W pierwszym meczu fazy grupowej zmierzą się z Włoszkami (godz. 18.30).

Nasza przebudowana reprezentacja w ostatnich sezonach zawodziła, w poprzednich mistrzostwach Europy zajęła 11. miejsce, najgorsze od 26 lat. Teraz awans do czołowej ósemki będzie sukcesem. W grupie A Polki mają trudne rywalki. Włoszki to zawsze solidna ekipa, Holenderki z nami ostatnio regularnie wygrywają. Niewykluczone, że pozostanie walka o 3. miejsce, z teoretycznie najsłabszą Słowenią. Ta lokata da prawo gry w barażu (z drugim zespołem grupy C) o awans do ćwierćfinału (bezpośrednio dostaną się tam tylko zwycięzcy grup).

W tym roku Polki, prowadzone przez nowego trenera Jacka Nawrockiego, nie zachwycały. Przegrały turniej finałowy II dywizji World Grand Prix, którego było organizatorkami (w finale gładko uległy Holandii). Na mistrzostwa Europy do kadry wróciły jednak gwiazdy: Katarzyna Skowrońska-Dolata, Anna Werblińska czy Agnieszka Bednarek-Kasza, więc jest szansa, że gra i wyniki będą lepsze. A przypomnijmy, że 10 lat temu, we wrześniu 2005 r., Polki zdobyły złoty medal ME, pokonując w finale turnieju w Zagrzebiu 3:1 Włochy. Z tamtej kadry w obecnej reprezentacji są Sylwia Pycia, Izabela Bełcik oraz Skowrońska-Dolata.

- Wszystkie zawodniczki są zdrowe, choć naturalnie drobnych urazów nie brakuje, ale taki jest już sport. Dziewczyny pracowały solidnie. Staraliśmy się wypracować nowe elementy. Doceniam zaangażowanie dziewczyn, szczególnie tych mniej doświadczonych. Jedziemy do Holandii walczyć – powiedział Jacek Nawrocki, trener kadry narodowej kobiet (cyt. za pzps.pl).

W składzie polskiej kadry są dwie zawodniczki Polskiego Cukru Muszynianki: Anna Grejman i Natalia Kurnikowska.
Wśród głównych faworytek mistrzostw wymienić trzeba broniące złota Rosjanki, a także będące na fali Serbki, które w niedawnym Pucharze Świata zajęły 2. lokatę (lepsze były tylko Chinki).