Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trudno zarządzać gminą bez zastępców

Redakcja
W Krzeszowicach powołano dwóch zastępców. Jednym została Jolanta Tryczyńska-Celarek (na zdjęciu), a drugim Andrzej Żbik Fot. Ewa Tyrpa
W Krzeszowicach powołano dwóch zastępców. Jednym została Jolanta Tryczyńska-Celarek (na zdjęciu), a drugim Andrzej Żbik Fot. Ewa Tyrpa
Kompetencje starostów, burmistrzów czy wójtów, dokładnie określają przepisy. Natomiast Ustawa o samorządzie nie określa, czym powinni się zajmować zastępcy. To ilu ich będzie i co będą robić leży w gestii "pierwszych" w gminie lub w mieście.

W Krzeszowicach powołano dwóch zastępców. Jednym została Jolanta Tryczyńska-Celarek (na zdjęciu), a drugim Andrzej Żbik Fot. Ewa Tyrpa

SAMORZĄD. Zwykle pozostają w cieniu swoich szefów, ale najczęściej to oni właśnie wykonują najtrudniejszą robotę i z zaangażowaniem usprawniają pracę urzędów

W powiecie krakowskim w większości gmin jest po jednym zastępcy. Dwóch jest tylko w gminie Krzeszowice - Jolanta Tryczyńska-Celarek i Andrzej Żbik. Zdaniem Czesława Bartla, burmistrza Krzeszowic, dwóch zastępców jest potrzebnych, żeby wszystkie zadania realizowane były należycie. W sąsiedniej gminie Wielka Wieś, stanowisko to zachowa też Krzysztof Wołos. - Nie wyobrażam sobie pracy bez pomocy zastępcy, który zajmuje się sprawami oświaty i opieki społecznej. Przy takiej mnogości inwestycji i pozyskiwanych dotacjach zastępca bardzo mnie odciąża - tłumaczy Tadeusz Wójtowicz, wójt Wielkiej Wsi.

W dziesięciu gminach powiatu, gdzie wybrano tych samych szefów gmin, dotychczasowi zastępcy pozostaną na swoich stanowiskach.

Wojciech Burmistrz, z-ca wójta w gminie Zabierzów, tę pracę nazywa ciężkim kawałkiem chleba, ale dającym dużą satysfakcję zwłaszcza, gdy powstaje coś, co służy ludziom i że też miał na to wpływ. - Stanowisko to wymaga pełnej dyspozycyjności przez całą dobę, poświęcania czasu w weekendy, bo ludzie zajmujący je mają nienormowany czas pracy. Nie kończy się ona z zamknięciem urzędu. W każdej chwili może się coś wydarzyć, np. powódź czy inne zdarzenie losowe i trzeba być do dyspozycji ludzi - mówi Wojciech Burmistrz. Zaznacza jednak, że wcale nie narzeka, bo lubi pracę w samorządzie, sam się na nią zdecydował i wie na czym ona polega. Robi to od 18 lat. Najpierw był wicewójtem w gminie Liszki, potem przez trzy kadencje był w niej wójtem, a od 2006 r. jest z-cą w zabierzowskiej gminie.

Jego zdanie podziela Stanisław Żak, zastępca w największej w powiecie krakowskim gminie Skawina. Zaznacza, że jego praca nie odbywa się kosztem rodziny, bo dzieci są już na swoim, a małżonka jest bardzo wyrozumiała. On także legitymuje się wieloletnim doświadczeniem w samorządzie. Trzecią kadencję jest zastępcą, w poprzednim systemie przez trzy lata był wicenaczelnikiem, a przez rok naczelnikiem Skawiny. - To był inny charakter pracy i nie można go porównywać z tym, co robimy dzisiaj. Wtedy np. zajmowaliśmy się kartkami i tym, żeby w sklepach pojawił się towar. Budżet był centralnie przydzielany. Teraz problemem jest jak zdobyć najwięcej pieniędzy żeby móc wydawać je na inwestycje i rozwój gminy - mówi Stanisław Żak. Cieszy się, gdy ludzie są zadowoleni, gdy coś się dla nich zrobi, gdy podaje się im rękę. Najgorsze chwile to kataklizmy, a zwłaszcza powodzie, przy których władze czasem są bezsilne, bo wody nie da się zatrzymać i nie można uratować niektórych gospodarstw. - Drugim problem jest pomoc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji lokalowej. Rozumiem ich, bo dach nad głową jest najważniejszy, ale nie wszystkim możemy pomóc ze względu na brak mieszkań komunalnych i socjalnych - tłumaczy z-ca burmistrza. Jego szef Adam Najder nie wyklucza powołania jeszcze jednej osoby, która by go zastępowała. - Gmina się rozwija, przybywa zadań, też zleconych przez państwo. Pozyskujemy coraz więcej dotacji, dlatego bardzo poważnie rozważam ewentualność zatrudnienia dodatkowego zastępcy - uzasadnia burmistrz, nie określając jeszcze terminu kiedy drugi wiceburmistrz rozpocząłby pracę.
Na razie tylko w jednej gminie z sześciu samorządów, gdzie są nowi burmistrzowie i wójtowie, powołano zastępcę - w Mogilanach. Jak powiedział nam wójt Krzysztof Musiał, od dzisiaj wicewójtem będzie Wiesław Sapalski. Niebawem ustali z nim zakres jego obowiązków.

Zastępca będzie też w gminie Skała, ale burmistrz Tadeusz Durłak nie podjął jeszcze decyzji, kto nim zostanie i od kiedy go powoła. Natomiast Witold Słomka, burmistrz Świątnik Górnych wybiera teraz wśród kilku kandydatów, ale z zatrudnieniem zastępcy wstrzyma się do zakończenia reorganizacji w Urzędzie Miasta i Gminy.

Z nowych szefów gmin, tylko Zbigniew Grzyb, wójt Iwanowic na razie nie widzi potrzeby zatrudniania wicewójta. - W tej chwili za pilne uważam zatrudnienie osoby, która będzie zajmować się pozyskiwaniem funduszy z zewnątrz. Poza tym obowiązki w pracy będzie pomagał mi sekretarz. Jeśli okaże się, że zastępca jest potrzebny, to wtedy zdecyduję o powołaniu go - poinformował nas wójt Grzyb.

Niebawem okaże się czy zastępcę zechce mieć szef gminy Jerzmanowice-Przeginia, gdzie w najbliższą niedzielę odbędą się wybory na wójta. Raczej nie będzie nim Mirosław Golanko, z-ca obecnego wójta Adama Piaśnika. Ma on zostać sekretarzem w Starostwie Powiatowym w Krakowie.

Ewa Tyrpa

[email protected]

ZASTĘPUJĄ SZEFÓW GMIN:

* Czernichów - Maciej Gędłek

* Igołomia-Wawrzeńczyce - Henryk Jończyk

* Iwanowice - nie ma

* Jerzmanowice-Przeginia - Mirosław Golanko

* Kocmyrzów-Luborzyca - Wiesław Wójcik

* Krzeszowice - Jolanta Tryczyńska-Celarek, Andrzej Żbik

* Liszki - Paweł Lipowczan

* Mogilany - Wiesław Sapalski

* Michałowice - Jarosław Sadowski

* Skała - będzie powołany

* Skawina - Stanisław Żak,

* Słomniki - Michał Chwastek

* Sułoszowa - Marek Szymański

* Świątniki Górne - będzie powołany

* Wielka Wieś - Krzysztof Wołos

* Zabierzów - Wojciech Burmistrz

* Zielonki - Arnold Kuźniarski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski