18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trują nas ftalany, bisfenole A i parabeny

DOROTA DEJMEK
Ftalany stosowane są przez producentów niektórych zabawek i wózków dla dzieci, smoczków i perfum FOT. INGIMAGE
Ftalany stosowane są przez producentów niektórych zabawek i wózków dla dzieci, smoczków i perfum FOT. INGIMAGE
Kosmetyki, środki czystości, farby, plastikowe przedmioty i opakowania oraz wiele innych produktów używanych przez nas na co dzień zawiera różne substancje chemiczne, mające negatywny wpływ na zdrowie. Chemia obecna jest także w żywności.

Ftalany stosowane są przez producentów niektórych zabawek i wózków dla dzieci, smoczków i perfum FOT. INGIMAGE

ZDROWIE KONSUMENTÓW. Najnowszy raport Światowej Organizacji Zdrowia poświęcony jest chemii obecnej w produktach codziennego użytku i żywności

To nie przypadek, że nowotwory zbierają dziś żniwo w zastraszającym tempie, u młodych osób obserwuje się spadek płodności, a u dzieci - zaburzenia układu nerwowego i nadaktywność. Rak piersi u kobiet, rak prostaty u mężczyzn, nowotwory tarczycy, nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego to efekty zaburzeń gospodarki hormonalnej organizmu spowodowane niektórymi chemikaliami.

Tym problemom poświęcony jest najnowszy raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz UNEP (Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych) pod nazwą "State of the Science of Endocrine Disrupting Chemicals 2012" (dostępny na: www.unep.org).

W Polsce przed zgubnym wpływem substancji zaburzających gospodarkę hormonalną zawartych w kosmetykach przestrzega już od 2009 roku Fundacja Pro-Test. W ramach swojej kampanii Fundacja opublikowała listę 17 takich składników, a także listę kosmetyków je zawierających. Warto zajrzeć na stronę: www.pro-test.pl i zapoznać się z publikacjami.

Wpływają na hormony

Układ hormonalny wraz z układem nerwowym regulują prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu oraz jego narządów wewnętrznych. Tworzą go gruczoły dokrewne, nazywane gruczołami wydzielania wewnętrznego. Ich wydzieliny - hormony, przekazywane bezpośrednio do krwi, potrzebne są do wypełniania przez organizm funkcji koniecznych do życia, m.in. funkcjonowania metabolizmu, wzrostu i rozwoju czy snu.

Najważniejsze gruczoły dokrewne to: przysadka mózgowa, szyszynka, tarczyca, przytarczyce, grasica, trzustka, nadnercza, jajniki i jądra.

Istnieją substancje chemiczne, które zmieniają funkcjonowanie układu hormonalnego - zaburzają jego gospodarkę, prowadząc do powstawania różnych wad rozwojowych i chorób. Takie substancje możemy znaleźć w pestycydach, środkach czystości i kosmetykach. Mogą być obecne także w żywności - dodawane podczas procesu produkcji lub trafiające do niej jako zanieczyszczenia.

Jakie to substancje?

Działanie hormonów zaburzają m.in. ftalany. Tych substancji może się używać do produkcji farb, lakierów i klejów. Niekiedy stosowane są także jako zmiękczacze przez producentów niektórych zabawek i wózków dla dzieci, smoczków i perfum, dezodorantów i farmaceutyków.

Działanie hormonów zaburzają również bisfenole A (BPA) wykorzystywane do produkcji przedmiotów z twardego plastiku oraz do opakowań napojów i żywności. Podejrzewa się, że mogą one przenikać do produktów żywnościowych.

Publikacja WHO to nie pierwszy - i zapewne nie ostatni - głos poświęcony chemikaliom szkodliwym dla zdrowia. W 2012 r. Europejska Agencja Środowiska (EEA) opublikowała obszerny raport, w którym zwrócono uwagę, że za wzrost zachorowań na raka i niepłodność, a także niektóre choroby, takie jak cukrzyca i zaburzenia neurologiczne, mogą być odpowiedzialne substancje chemiczne używane w środkach czystości i kosmetykach. Wymieniono ftalany, bisfenole A, polichlorowane bifenole (PCB) oraz parabeny (znajdujące się np. w kosmetykach). W raporcie pokreślono, że groźne są nie tylko poszczególne rodzaje substancji chemicznych. Zagrożenie potęguje narażenie na działanie tak wielu z nich oraz interakcje, jakie między nimi zachodzą.

Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia działanie zaburzające pracę układu hormonalnego może wywierać więcej powszechnie stosowanych środków chemicznych, także takich, których o to nie podejrzewamy.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski