Trwa boom na kształcenie lekarzy. Trzy uczelnie w Małopolsce chcą otworzyć kierunki lekarskie

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
Trwa boom na kształcenie lekarzy
Trwa boom na kształcenie lekarzy Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Trzy wyższe szkoły z Małopolski chcą kształcić przyszłych lekarzy. Nabór pierwszych studentów na medycynę w Nowym Sączu i Nowym Targu ma rozpocząć się już jesienią tego roku. Z kolei Tarnów planuje otwarcie kierunku lekarskiego w roku akademickim 2024/2025.

Obecnie kierunek lekarski i lekarsko-dentystyczny prowadzą w Polsce 24 uczelnie - 19 publicznych i 5 niepublicznych. Ale ta lista niebawem się zmieni. W całym kraju trwa boom na kształcenie lekarzy. Wszystko za sprawą ustawy z 2021 roku, która umożliwiła staranie się szkołom zawodowym o akredytację kierunku lekarskiego.

Z możliwości kształcenia przyszłych medyków chcą skorzystać także trzy szkoły wyższe w Małopolsce. Akademie nauk stosowanych w Tarnowie i Nowym Sączu oraz Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu. Nabór pierwszych studentów na medycynę w Nowym Sączu i Nowym Targu ma rozpocząć się już jesienią tego roku. Z kolei Tarnów planuje otwarcie kierunku lekarskiego w roku akademickim 2024/2025. Każda ze szkół jest na innym etapie uzyskiwania pozwoleń na utworzenie studiów na kierunku lekarskim.

Zgodnie z wymogami, by móc uruchomić taki kierunek, uczelnia musi najpierw złożyć dokumentację formalną w Ministerstwie Edukacji, a także uzyskać pozytywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej oraz ministra zdrowia.

- Każda uczelnia, która stara się o uruchomienie nowego kierunku, musi spełnić określone wymogi. Jedynym z nim jest posiadanie odpowiedniej kadry.  My tę kadrę mamy: są to zarówno naukowcy, którzy współpracują z nami od dłuższego czasu, ale także nowe osoby, które zadeklarowały chęć podjęcia pracy na naszej uczelni. To  profesorowie, doktorzy habilitowani i doktorzy oraz wykładowcy prowadzący zajęcia praktyczne. Dodatkowo musieliśmy się też wykazać odpowiednimi umowami partnerskimi z ośrodkami, które umożliwią przyszłym lekarzom tzw. kształcenie kliniczne. Będziemy w tym zakresie współpracować ze szpitalami w Nowym Sączu, Limanowej, Rabce a także w Krakowie, Nowym Targu, Gorlicach czy też Krynicy. W planach mamy także budowę nowego budynku, który ma być wykorzystywany do kształcenia przeszłych lekarzy. W nim będzie mieścić się prosektorium, tak aby studenci na miejscu mogli zdobywać wiedzę praktyczną – mówi nam dr Tomasz Zacłona, rzecznik prasowy Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.

Uczelnia czeka teraz na opinie Polskiej Komisji Akredytacyjnej co do uruchomienia kierunku. Jeśli otrzyma uprawnienia, co ma nastąpić w ciągu najbliższych dni, kierunek ma szansę ruszyć od nowego roku akademickiego.

Naczelna Izba lekarska ma jednak wątpliwości czy możliwość kształcenia lekarzy można powierzać ośrodkom innym niż uniwersyteckie. I w tej sprawie interweniuje nawet w Komisji Europejskiej.

- Zachodzą wątpliwości, czy studia prowadzone przez uczelnie niebędące uniwersytetami można uznać za w pełni zgodne z wymogami określonymi w art. 24 dyrektywy 2005/36/WE - pisze lekarski samorząd w piśmie do KE i prosi ją o interpretację przepisów dotyczących minimalnych wymogów kształcenia lekarzy.

Dr Zacłona na pojawiające się wątpliwości co do jakości kształcenia przyszłych lekarzy poza dużymi ośrodkami naukowymi odpowiada, że troska o jakość kształcenia jest ważna, ale mniejsze uczelnie również dysponują potencjałem i możliwościami aby ją zapewnić.

- Nie należy zapominać, że medycyna to studia standaryzowane i każda uczelnia musi spełnić takie same warunki, żeby móc wydawać dyplom. Ponadto każdy absolwent medycyny, żeby zdobyć prawo wykonywania zawodu, musi zdać lekarski egzamin państwowy, który dla wszystkich jest taki sam – dodaje dr Zacłona.

Czy technologie niszczą psychikę dzieci?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Trwa boom na kształcenie lekarzy. Trzy uczelnie w Małopolsce chcą otworzyć kierunki lekarskie - Gazeta Krakowska

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gniewko_syn_ryba
Znając z autopsji poziom kształcenia na prywatnych uczelniach typu Kup Sobie Wykształcenie, strach będzie iść do lekarza... Tą końcówkę proszę włożyć do ust, a tę do odbytu. A nie, przepraszam, na odwrót... ;)))
K
Krakus
Ha, ha, ha ... no tak do leczenia zdalnego to pewnie i kurs na kartę rowerową wystarczy ? Chętnych pewnie nie brakuje jak patrzą na majątki porobione w czasie pandemii . Ile zarabiał rekordzista 100 tys miesięcznie ?
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie