Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa konkurs "Tatry bez granic"

LK
Kto był autorem projektu organizacji parku natury w Tatrach Polskich na wzór Parku Narodowego Yellowstone w Ameryce Północnej? - tak brzmiało wczorajsze pytanie internetowego konkursu "Tatry bez granic", organizowanego wspólnie przez Tatrzański Park Narodowy i jego odpowiednik po południowej stronie Tatr - Tatransky Narodny Park.

Uczestnicy konkursu mieli do wyboru trzy osoby: Bogusława Królikowskiego, Władysława hrabiego Zamoyskiego i Stanisława Sokołowskiego oraz opcję, że żadna z powyższych odpowiedzi nie jest prawidłowa. Tego typu pytania, dotyczące historii powstawania obydwu parków, przełomowych w tym zakresie dat czy osób zasłużonych dla ochrony tatrzańskiej przyrody, przeważają wśród dotychczasowych kilkunastu zadań. Pojawiły się też - oczywiście - pytania stricte przyrodnicze: który z kilku mało znanych gatunków zwierząt jest endemitem ściśle tatrzańskim, czyli występującym jedynie na terenie najwyższych gór Polski i Słowacji, a także w którym ze słowackich stawów występuje rzadki relikt glacjalny - roślina jeżogłówka pokrewna (Sparganium angustifolium). Na niektóre pytania większość "tatrofili" odpowie bez korzystania z jakichkolwiek źródeł. Część z nich wymaga jednak "dobrowolnego aresztu domowego" - jak zapowiadający konkurs Stanisław Czubernat, wicedyrektor TPN, nazwał godziny spędzone nad książkami czy w internecie, w poszukiwaniu właściwej odpowiedzi. Trudności dla polskich uczestników konkursu pojawiają się zwłaszcza w przypadku drobiazgowych pytań o Tatry Słowackie, przygotowanych przez pracowników TANAP, ale podobnie odbierają zapewne pytania o polski TPN słowaccy uczestnicy. Nazwa konkursu jednak zobowiązuje i - by zająć w nim dobre miejsce - trzeba mieć wiedzę o jednej i drugiej stronie Tatr.

W konkursie, który potrwa jeszcze do końca maja, można w każdej chwili wziąć udział, zapisując się na stronie www.tatrybezgranic.eu.

(LK)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski