Trwa pamięć o wojennej tragedii w Puszczy Niepołomickiej. Przypomniano sylwetkę prezydenta Krakowa Stanisława Klimeckiego

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Upamiętniono 80. rocznicę śmierci przedwojennego prezydenta Krakowa Stanisława Klimeckiego oraz ok. 1000 innych osób, zamordowanych przez hitlerowców w latach 1942-1943 na Kozich Górkach w Puszczy Niepołomickiej. Podczas uroczystości otwarto także wystawę poświęconą prezydentowi Klimeckiemu
Upamiętniono 80. rocznicę śmierci przedwojennego prezydenta Krakowa Stanisława Klimeckiego oraz ok. 1000 innych osób, zamordowanych przez hitlerowców w latach 1942-1943 na Kozich Górkach w Puszczy Niepołomickiej. Podczas uroczystości otwarto także wystawę poświęconą prezydentowi Klimeckiemu fot. Wojciech Borkowski
Mija 80 lat od śmierci przedwojennego prezydenta Krakowa Stanisława Klimeckiego, który został zamordowany przez hitlerowców w Puszczy Niepołomickiej, w rejonie nazywanym Kozimi Górkami. W tym miejscu w latach 1942-1943 naziści rozstrzelali także ok. 1000 innych osób. Rocznicę wojennej tragedii upamiętniono przy pomniku na Kozich Górkach. Otwarto także wystawę poświęconą prezydentowi Klimeckiemu.

Kozie Górki w Puszczy Niepołomickiej to rejon szczególny dla dziejów Niepołomic i Krakowa. Tę okolicę wybrali sobie hitlerowcy w czasie II wojny światowej na cmentarz. W głębi lasu przez całą okupację odbywały się grupowe egzekucje ludzi. Duża odległość - ok. 2 km - od zabudowań mieszkalnych, zapewniały Niemcom maskowanie tych działań. Na masowym grobie posadzono drzewka, co miało ukryć miejsce kaźni.

Teren nazywany Kozimi Górkami ma ok. 12 hektarów. Dla ilu dokładanie ofiar hitlerowców obszar ten stał się grobem, nie wiadomo. Pewne jest jednak, że to miejsce spoczynku tysięcy osób.

Zginął tu prezydent Krakowa Stanisław Klimecki, który stał na czele miasta w momencie wybuchu wojny i zapisał się na kartach historii jako człowiek niezłomny, z godnością i odwagą broniący interesów mieszkańców.

20 września 1939 roku Stanisław Klimecki został przez Niemców usunięty z funkcji. Był trzykrotnie aresztowany, więziony w niemieckim obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen; po aresztowaniu go przez Gestapo w nocy z 28 na 29 listopada 1942, został rozstrzelany 11 grudnia 1942 roku w Puszczy Niepołomickiej.

Jeden z najbardziej krwawych ataków na niewinnych ludzi rozegrał się na Kozich Górkach pod koniec 1943 roku. Hitlerowcy rozstrzelali wtedy ok. 1000 osób, przede wszystkim inteligencję krakowską. Ludzi, których osadzono w więzieniu Montelupich, przewożono pod osłoną nocy do Puszczy Niepołomickiej i rozstrzeliwano.

W 1960 roku w tym rejonie Puszczy Niepołomickiej stanął pomnik upamiętniający wojenną tragedię. W 80. rocznicę mordu na Stanisławie Klimeckim zapalono tam znicze i złożono kwiaty. W uroczystości wzięli udział m.in. rodzina Stanisława Klimeckiego, samorządowcy z Niepołomic, przedstawiciele władz Krakowa i województwa małopolskiego oraz Instytutu Pamięci Narodowej i Lasów Państwowych, a także 6. Batalionu Desantowo-Szturmowego.

Natomiast w Zamku Królewskim w Niepołomicach otwarto wystawę pamiątek po Stanisławie Klimeckim. Na ekspozycji pokazano materiały przekazane przez rodzinę, m.in. przez Piotra Klimeckiego oraz Małgorzatę Klimecką-Mateńczuk, wnuczkę prezydenta.

Kolejny krok krok do reparacji dla Polski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ehh
Przy całej tragedi.Ja sobie tylko wyobrażam jak musiało wyglądać XX lecie. Jak 70 lat po wojnie takie 30 letnie dziś wypierdy i aparatczyki rozliczają wraz z ,,wolnymi sadami"powojennych Oficerów,to po 123 latach,,zaborów "i majątkow zbijanych na współpracy z ,,zaborcami",to sie dopiero musiało dziać po odzyskaniu,,niepodległości "
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie