Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa wielki przegląd uczniowskich postaw

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Jacek Peszko bada kręgosłup kolejnego ucznia „jedynki”
Jacek Peszko bada kręgosłup kolejnego ucznia „jedynki” Fot. Aleksander Gąciarz
Proszowice. Pieniądze z Budżetu Obywatelskiego pozwolą na korektę wad kręgosłupa.

Około pół tysiąca uczniów z klas IV i V szkół w Szczytnikach, Klimontowie, Żębocinie, Koczanowie, Kościelcu, Stogniowicach, Ostrowie, Proszowicach, Igołomi oraz Wawrzeńczycach zostanie objętych diagnozą, którą wykonują specjaliści z Krakowskiego Ośrodka Diagnostyki Kręgosłupa. Przedział wiekowy nie został wybrany przypadkowo. Czwarto- i piątoklasiści to dzieci w okresie poprzedzającym tzw. skok wzrostowy i „burzę hormonów”.

Aktualnie badania trwają w proszowickiej „jedynce”. W oddanej do dyspozycji diagnostów małej świetlicy, co kilkadziesiąt minut pojawiają się kilkuosobowe grupki uczniów i uczennic. Na miejscu trzeba się rozebrać „jak na plażę”. Na potrzeby badania na kręgosłupach uczniów flamastrem maluje się czarne kropki. - Wykonujemy badanie poglądowe z testem zdjęciowym Adamsa, a potem następuje weryfikacja oceny przez badanie komputerowe - mówi Jacek Peszko, dyrektor przychodni KODK.

Specjaliści wychwytują ewentualne wady kręgosłupa, miednicy, kończyn dolnych. Na podstawie wyników uczniowie zostaną podzieleni na grupy. - Pierwsza to są dzieci, które nie wymagają jakichś szczególnych działań poza zaleceniem ruchu i rekreacji. Druga grupa to uczniowie, którzy powinni być skierowane na zajęcia terapeutyczne. Grupa trzecia będzie natomiast poza rehabilitacją wymagała specjalistycznej konsultacji lekarskiej - mówi Jacek Peszko. Zaznacza przy tym, że ze wstępnego oglądu wynika, że z postawami uczniów nie jest najgorzej.

Ci uczniowie, u których wykryje się wady, zostaną skierowani na zajęcia rehabilitacji ruchowej na proszowickiej krytej pływalni. Te mają się rozpocząć w kwietniu.

Badania są prowadzone w ramach projektu, na który udało się zdobyć dofinansowanie z wojewódzkiego budżetu obywatelskiego. Na projekt padło ponad 3200 głosów. Instytucją odpowiedzialną za jego realizację jest Zespół Placówek Caritas. Dyrektor Peszko mówi przy tym, że akcja powinna być kontynuowana w kolejnych latach. - Najgorsza jest akcyjność. Robimy coś z wielkim rozmachem, a potem przerywamy. Jeżeli tak miałoby być tym razem, to te badania nic nie dadzą - podkreśla.

Asystent burmistrza Proszowic Iwona Latowska, która zgłosiła projekt do budżetu obywatelskiego, powiedziała nam wczoraj, że nie jest w stanie jeszcze odpowiedzieć na pytanie, czy w tym roku wystąpi z podobną inicjatywą. Nie wykluczyła jednak, że badania i zajęcia rehabilitacyjne będą mogły zostać sfinansowane z innego programu bądź gminnego funduszu ochrony zdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski