Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa wielkie zwożenie klocków na dworzec w Krakowie

Arkadiusz Maciejowski
Arkadiusz Maciejowski
W zabytkowym obiekcie kolejowym zobaczyć będzie można m.in. bitwę pod Oliwą

Do budynku dawnego dworca PKP przy placu Jana Nowaka Jeziorańskiego zjeżdżają ciężarówki wypełnione setkami tysięcy klocków (łącznie może być ich ponad milion). Powstaną z nich makiety przedstawiające najważniejsze wydarzenia z historii Polski i Polaków. HistoryLand ma zacząć działać na przełomie września i października. A krakowianie i turyści będą mogli nie tylko obejrzeć wystawę, ale również ponownie wejść, do zabytkowego budynku, który został zamknięty ponad trzy lata temu. Od tamtego czasu odbywały się w nim głównie okazjonalne imprezy.

– W tym momencie trwają intensywne prace adaptacyjne, oczywiście w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków. Nasza ingerencja w obiekt jest ograniczona do minimum. Głównie odświeżamy przestrzeń, układamy specjalne wykładziny itd. A w najbliższym czasie zaczniemy już rozkładanie makiet – mówi Sandra Żochowska, rzecznik prasowy HistoryLand.

Jednym z elementów, który został w dworcowym budynku zdemontowany, to konstrukcje kas, w których jeszcze kilka lat temu były sprzedawane bilety. Właśnie w tej hali zlokalizowana będzie główna wystawa makiet. Sandra Żochowska podkreśla, że klocki i inne elementy wykorzystywane do ich stworzenia przyjeżdżają do Krakowa z całego świata np. z USA i Meksyku.

Wystawa ma być interaktywna. Np. przy makiecie bitwy pod Oliwą będzie można nie tylko obserwować starcie polskich i szwedzkich galeonów, ale też chwycić za specjalnie przygotowany ster i jednym ruchem zmienić panującą na morzu pogodę, czując jednocześnie na twarzy chłodną bryzę. Z kolei w przestrzeni poświęconej bitwie pod Grunwaldem – na makiecie zajmującej około 200 mkw. – znajdzie się kilkadziesiąt tysięcy ludzików i koników, a wokół niej staną ekrany, na których pojawią się specjalnie przygotowane projekcje ze spektaklami opartymi na faktach historycznych. Widzowie mają poczuć się, jakby znaleźli się w samym środku tego starcia.

– Będziemy angażować różne zmysły, umożliwimy różnorodne interakcje ze specjalnie przygotowanymi elementami i z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Wszystko po to, by każdy, bez względu na wiek, mógł odkrywać historię w zupełnie inny sposób niż dotychczas i jednocześnie współtworzyć History­Land – zapowiada Sandra Żochowska.

Cennik, oraz dokładna data otwarcia wystawy ma zostać podana w przyszłym tygodniu. Twórcami HistoryLand są Marcin Pietrucha oraz Marcin i Krzysztof Tobolscy. Dotychczas działali m.in. w branży deweloperskiej. Połączyła ich pasja do klocków.
Przypomnijmy, że zabytkowy dworzec został zamknięty w 2014 roku, po tym, gdy kolejarze przenieśli całą obsługę pasażerów do nowego, podziemnego dworca. Od tego czasu w PKP szukali stałego najemcy dla tego cennego obiektu. Pomysłów na jego zagospodarowanie było wiele. M.in. pojawiała się idea otwarcia w nim kina. Ostatecznie jednak umowa została podpisana z Twórcami HistoryLand.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 18

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski