MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trybunał zauważył, że obywatel musi dbać o swoje prawa

GEG
PRAWO. Właściciele gruntów zajętych pod drogi publiczne, a przejętych ustawowo w 1999 r., nie mogą już składać wniosków o odszkodowanie za przejęcie ich nieruchomości. Przepisy w tym zakresie zostały uznane za zgodne z konstytucją.

1 stycznia 1999 r. wszystkie grunty pod drogami publicznymi z mocy prawa stały się własnością skarbu państwa lub samorządu. Dotychczasowi właściciele mogli w okresie od 1 stycznia 2001 r. do 31 grudnia 2005 r. składać wnioski o odszkodowanie za wywłaszczone nieruchomości. Rzecznik praw obywatelskich zwrócił jednak uwagę, że w wielu przypadkach do tego czasu nie potwierdzono faktycznego przejęcia gruntów przez organy publiczne, więc właściciel musiałby składać wniosek nawet w sytuacji, gdy nie jest pewny, że stracił prawo do ziemi. Z tego powodu zaskarżył te przepisy do Trybunału Konstytucyjnego, zwłaszcza w zakresie ograniczenia prawa do roszczeń do końca 2005 r.

Sędziowie TK nie podzielili jednak tych wątpliwości. Uznał, że 5-letni okres na składanie wniosków o odszkodowania był wystarczająco długi. Każdy zainteresowany mógł sam uzyskać informacje potwierdzające przejęcie jego nieruchomości i na tej podstawie zgłosić roszczenia. "Realizacja roszczenia odszkodowawczego została uzależniona od aktywności i staranności uprawnionego. Założenie, że prawo cywilne wymaga dbałości zainteresowanego o swoje prawa jest aprobowane w demokratycznym państwie prawnym" - uzasadnił swoje orzeczenie TK.

Wczoraj trybunał rozpatrywał także przepisy dotyczące zwrotu wywłaszczonych kiedyś nieruchomości. Skargę konstytucyjną złożył były właściciel budynku, którego wywłaszczono, a w budynku powstał ośrodek szkolenia kierowców Ligi Obrony Kraju. Kiedy nieruchomość przestała być użytkowana, były właściciel zażądał jej zwrotu, czego mu odmówiono. Tylko dlatego, że w akcie notarialnym była wymieniona inna podstawa prawna niż ta, która do zwrotu by uprawniała.

W tym przypadku TK uznał, że takie ograniczenie jest niekonstytucyjne, ale wieloletnie zabiegi byłego właściciela o zwrot wywłaszczonej kiedyś nieruchomości jeszcze się nie skończyły. Aby odzyskał dawną własność, trzeba jeszcze zmienić przepisy, do czego TK wezwał wczoraj Sejm. (GEG)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski