Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trydencka szopka w sanktuarium JPII [ZDJĘCIA]

GRAŻYNA STARZAK
FOT. ANNA KACZMARZ
FOT. ANNA KACZMARZ
Przed krakowskim sanktuarium bł. Jana Pawła II można będzie od niedzieli do 2 lutego przyszłego roku oglądać tradycyjną szopkę trydencką. W piątek rozpoczęto jej montaż. Wyrzeźbione w drewnie figury Maryi, Józefa, pasterzy i zwierząt z betlejemskiej stajenki są naturalnej wielkości.

FOT. ANNA KACZMARZ

Łagiewniki

Położony na północy Włoch Trydent to region, który słynie z tego rodzaju rzemiosła. Tradycja szopek bożonarodzeniowych jest mocno zakorzeniona w tamtejszej kulturze, szczególnie w miejscowości Tesero (dolina Val di Fiemme). Szopki, które wykonano przed wiekami to rodzinne dziedzictwo, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dla Włochów mają one wartość tak wielką, że niejednokrotnie zapisuje się je w spadku.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>

W czasie pontyfikatu Jana Pawła II trydenckie szopki stały zawsze na placu św. Piotra w Watykanie. Mieszkańcy regionu byli bardzo związani z papieżem Polakiem. W 1984 roku wspiął się on na tamtejsze szczyty pasma Adamello i z jednej z najpiękniejszych gór regionu przesłał światu wezwanie pokoju i braterstwa. Do papieskiej modlitwy przyłączyły się rzesze wiernych, a szczyt stał się celem corocznych pielgrzymek młodzieży. Dziś góra nosi imię Jana Pawła II.

W latach 2006-2007 zawarto w tym miejscu porozumienie o współpracy regionu trydenckiego ze Stolica Apostolską. Szopki stawiano już nie tylko w Watykanie, lecz także w Asyżu, Istambule i Betlejem (2011).

Krakowianie mogli podziwiać dzieła trydenckich mistrzów już w 2008 r. Z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Szopek z Tesero w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach wystawiono wtedy najpiękniejsze szopki włoskich rzemieślników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski