Trzaskowski do przedsiębiorców: podpiszę wyłącznie ustawy dobrze skonsultowane z wami

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Fot. Glos Wielkopolski
Będę podpisywał tylko takie ustawy dotyczące warunków prowadzenia działalności gospodarczej, które zostały przedyskutowane i skonsultowane z organizacjami pracodawców oraz ze stroną społeczną – obiecuje Rafał Trzaskowski, kandydat na prezydenta, w odpowiedzi na pytania przedsiębiorców zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan. Jego zdaniem, Polska – mając zagwarantowane odpowiednie unijne wsparcie - powinna poprzeć unijne cele związane z ochroną klimatu, zielonym ładem i zobowiązać się do osiągnięcia neutralności klimatycznej gospodarki do 2050 r. Andrzej Duda na razie nie odpowiedział na pytania organizacji.

FLESZ - Kryzys w branży taxi. Nawet 80% mniej kursów

Do obu kandydatów na urząd prezydenta przedsiębiorcy z Konfederacji Lewiatan wysłali pięć pytań, które najczęściej powtarzały się w ankiecie przeprowadzonej wśród członków tej organizacji. Odpowiedź nadeszła od Rafała Trzaskowskiego. Sztab Andrzeja Dudy na razie milczy.

A oto pięć pytań i odpowiedzi na nie Rafała Trzaskowskiego:

1.Czy ustawa zmieniająca warunki prowadzenia działalności gospodarczej musi mieć zachowane vacatio legis umożliwiające jej wdrożenie, nie krótsze niż 3 miesiące. Czy będzie Pan tego wymagał przed podpisaniem ustaw?

- Długość vacatio legis powinna być uzależniona od charakteru i treści ustawy. Co do zasady, vacatio legis powinno umożliwić osobom i podmiotom, których zmiana dotyczy, przygotowanie się do nowych przepisów. Jestem jednak w stanie wyobrazić sobie sytuacje, w których vacatio legis musi być krótsze – np. dla ustaw będących częścią działań antykryzysowych.

2. Czy podpisze Pan ustawy dotyczące warunków prowadzenia działalności gospodarczej, które nie zostały skonsultowane z reprezentatywnymi organizacjami pracodawców?

- Nie. Wielokrotnie mówiłem, że jako prezydent będę podpisywał tylko te ustawy, których skutki są precyzyjnie opisane i które są skonsultowane społecznie, zwłaszcza z tymi, których w największym stopniu dotyczą. Ustawy, które dotyczą warunków prowadzenia działalności gospodarczej, muszą być przedyskutowane z organizacjami pracodawców oraz ze stroną społeczną. Nawet w przypadku “pilnych” ustaw, takich jak tzw. tarcze antykryzysowe, organizacja takich konsultacji jest możliwa i konieczna.

3. Czy Polska powinna poprzeć unijne cele związane z ochroną klimatu, zielonym ładem, bezemisyjną lub nisko emisyjną gospodarką i zobowiązać się do osiągnięcia neutralności klimatycznej gospodarki do 2050 r.?

- Zdecydowanie tak. Groźne zmiany klimatyczne są faktem, także w Polsce zaczynamy doświadczać już ich skutków. I tak jak inne kraje Unii Europejskiej, musimy włączyć się w globalne działania powstrzymujące klimatyczną katastrofę. Dlatego proponuję: przyjmijmy Zielony Ład dla Polski. Od węgla w gospodarstwach domowych odejdźmy do 2030 a w elektroenergetyce - do 2040. W 2050 roku powinniśmy osiągnąć klimatyczną neutralność gospodarki do 2050 roku. To ambitny projekt i wymagający transformacji polskiej gospodarki – ale jeśli przyjmiemy Zielony Ład, dostaniemy fundusze europejskie na przeprowadzenie zmian.

4. Skarb Państwa powinien angażować się w przedsięwzięcia gospodarcze (jako właściciel firm):

a.w jak największym stopniu, bo najlepiej będzie realizował cele gospodarcze Polski
b.w ograniczonym stopniu, w ramach strategicznych obszarów tj. infrastruktura, bezpieczeństwo, system finansowy
c.w jak najmniejszym stopniu, tylko wtedy gdy prywatny kapitał nie dostarcza niezbędnych produktów lub usług
d.w ogóle nie powinien się angażować

5.Proszę wpisać jaki, Pana zdaniem, powinien być poziom wydatków państwa (% PKB) na poszczególne obszary jego działania:

a. Zdrowie co najmniej 6% PKB
b. Edukacja > 5% PKB
c. Nauka i szkolnictwo wyższe >2,5% PKB
d. Kultura i sztuka > 1% PKB
e .Zabezpieczenie społeczne i pomoc społeczna >17% PKB
f. Rynek pracy (wydatki na usługi i środki rynku pracy) > 0,5% PKB
g. Środowisko > 0,8 % PKB
h. Infrastruktura > 2,1 % PKB
i. Wymiar sprawiedliwości (liczony razem z bezpieczeństwem wewnętrznym!) – co najmniej 2,1% PKB

Andrzej Duda czy Rafał Trzaskowski? Sprawdź, jak głosowali z...

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zbigniew Rusek

Wszystko byłoby dobre, gdyby nie to, że odejście od węgla w gospodarstwach domowych w 2030 r. jest nierealne, podobnie jak (a może tym bardziej) w energetyce w 2040 r. (do energetyki zaliczam nie tylko elektrownie, ale i elektrociepłownie). Odejście od węgla w energetyce w 2040 r. oznaczałoby ogromne braki w zaopatrzeniu w energię elektryczną (jej zużycie rośnie - gorące lata to konieczność klimatyzacji, nieraz już wiosną, lansowanie tramwajów za wszelką cenę to także wzrost zużycia prądu) a w dużych miastach (gdzie ogrzewanie jest z elektrociepłowni) także problemy z ciepłownictwem. Polska ma węgiel, więc nie da się go zastąpić. Trzeba go czyściej spalać, czyli przypomnieć sobie o koksie (znacznie mniej dymi) i stosować wszelkie możliwe filtry.

Dodaj ogłoszenie