Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzeba inwestować tam, gdzie jest zagrożenie zdrowotne

Redakcja
Małgorzata Radwan-Ballada - przewodnicząca Komisji Ochrony Zdrowia Sejmiku Województwa Małopolskiego i Renata Godyń-Swędzioł - wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego. Fot. Urząd Marszałkowski
Małgorzata Radwan-Ballada - przewodnicząca Komisji Ochrony Zdrowia Sejmiku Województwa Małopolskiego i Renata Godyń-Swędzioł - wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego. Fot. Urząd Marszałkowski
MAŁGORZATA RADWAN-BALLADA, przewodnicząca Komisji Ochrony Zdrowia Sejmiku Województwa Małopolskiego:

Małgorzata Radwan-Ballada - przewodnicząca Komisji Ochrony Zdrowia Sejmiku Województwa Małopolskiego i Renata Godyń-Swędzioł - wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego. Fot. Urząd Marszałkowski

MAŁOPOLSKA 2020 - wizja Rozwoju regionu

Strategia Rozwoju Województwa Małopolskiego na lata 2011-2020 zakłada, że za 10 lat będziemy zdrowsi, że będziemy żyć dłużej. Przyjęty przez sejmik dokument jest bardzo ważny, ale nie wolno zapominać, że w jego realizacji jesteśmy uzależnieni od Narodowego Funduszu Zdrowia, który płaci za świadczenia medyczne. Ze strony samorządu możemy mówić tylko o infrastrukturze medycznej, możemy otwierać i wyposażać kolejne oddziały szpitalne, ale NFZ musi znaleźć pieniądze na leczenie na tych oddziałach.

Trzeba inwestować w tych obszarach, gdzie jest największe zagrożenie zdrowotne i gdzie jest największa umieralność. To przede wszystkim onkologia i choroby układu krążenia, a więc w małopolskich szpitalach będą powstawać nowe oddziały, a istniejące będą rozbudowywane i modernizowane.

W strategii zwróciliśmy także uwagę na opiekę nad osobami starszymi. Sam dokument nie wskazuje konkretnych rozwiązań, ale na jego podstawie będą realizowane konkretne projekty w zakresie poprawy opieki nad ludźmi starszymi.

Bardzo ważne będą zdrowotne programy profilaktyczne, a był moment, że zaprzestano finansowania tych programów z budżetu województwa i dopiero niedawno do tego powrócono. Już zdecydowaliśmy się na program szczepień małych dzieci przeciwko pneumokokom i meningokokom. Przystąpiliśmy też do realizacji programów profilaktycznych w zakresie onkologii i kardiologii. Program onkologiczny to przede wszystkim edukacja pacjentów poprzez ulotki czy programy telewizyjne, by wiedzieli, jakie objawy alarmują o chorobie. Program kardiologiczny zaczyna się od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, ale będą wybrane też grupy licealistów, by młodzi ludzie poznali prozdrowotne zachowania, i dorośli w wieku od 35. do 55. roku życia , którzy są w grupie ryzyka, ale do tej pory nie zostali objęci profilaktyką.

RENATA GODYŃ-SWĘDZIOŁ, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego:

Strategia województwa Małopolskiego na lata 2011-2020 zawiera program ochrony zdrowia, którego głównym celem jest poprawa poziomu zdrowia i związanej z nim jakości życia mieszkańców Małopolski. Ten kierunek polityki będzie nadal realizowany poprzez:

- Zapewnienie wszystkim mieszkańcom naszego województwa wzrostu dostępności do opieki medycznej w szczególności do usług specjalistycznych o wysokim standardzie w zależności od potencjałów i potrzeb poszczególnych subregionów takich jak: Krakowski Obszar Metropolitarny, tarnowski, nowosądecki, podhalański i subregion Małopolski Zachodniej. Dotyczyć to będzie w szczególności następujących specjalności: kardiologia, onkologia, psychiatria i geriatria. Należy podkreślić, że będzie to wymagało znacznych nakładów inwestycyjnych na infrastrukturę wielu jednostek.

- Kontynuację oraz opracowanie i wdrożenie nowych wieloletnich specjalistycznych programów ochrony zdrowia, w tym profilaktyki zdrowotnej w zakresie poszczególnych obszarów ochrony zdrowia, m.in. w obszarach chorób: nowotworowych, układu krążenia, schorzeń psychicznych, naczyń obwodowych, w zakresie chorób cywilizacyjnych oraz układu oddechowego. Zostanie to osiągnięte poprzez zwiększenie dostępności profilaktyki, wczesnej diagnostyki, kompleksowego leczenia oraz rozwoju regionalnego systemu informacji.
- Dalszą realizację edukacji zdrowotnej upowszechniającej zdrowy styl życia.

- Dalszy rozwój oraz integrację regionalną systemu ratownictwa medycznego poprzez stworzenie sieci telemedycznej łączącej wszystkie jednostki sytemu, jak i stworzenie nowoczesnej sieci powiązań pomiędzy jednostkami opieki zdrowotnej w celu zapewnienia kompleksowości i ciągłości świadczeń medycznych.

- Wsparcie dla rozwoju nowoczesnej technologii przyszłości jak inżynieria tkankowa, leki i technologie miejscowo niszczące nowotwory itd.

Muszę podkreślić, że realizacja wyżej wymienionych zamierzeń wymaga systematycznych działań wielu instytucji i wsparcia środowiskowego: społecznego, politycznego, organizacyjnego, ekonomicznego i prawnego.

Grzegorz Skowron

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski