Mokry podkoszulek i kompresy
(INF. WŁ.) Wielu ludzi cierpi na dolegliwości, związane ze zmianami atmosferycznymi. Czujemy się np. źle, gdy wieje halny, boli nas głowa przy skokach ciśnienia, łamie w kościach na deszcz. O ludziach takich mówimy, że są meteoropatami. Czy jednak do tej grupy można zaliczyć tych, którzy źle się czują z powodu upałów?
Dr Węgrzynek mówi, że w związku z panującymi upałami znacznie zwiększyła się liczba chorych, przywożonych przez karetki. W sobotę byli to kibice meczu. W niedzielę bywają starsze panie, wracające z kościoła w samo południe. Zdarzają się zasłabnięcia i omdlenia, spowodowane przegrzaniem, udarem słonecznym i odwodnieniem organizmu na skutek zaburzeń elektrolitowych.
Objawy przegrzania bywają różne. Ludzie czują się słabo, cierpią na zawroty i bóle głowy.
Mogą także wystąpić kłopoty z oddychaniem, spowodowane utrudnionym łączeniem się tlenu z hemoglobiną.
- Pacjenci mówią nam często, że byli przekonani, iż czymś się zatruli - wyjaśnia lekarz. - Odczuwali mdłości, dreszcze, podwyższoną gorączkę i ból głowy. Tymczasem są to klasyczne objawy udaru słonecznego. Trzeba się wówczas chłodzić, przykładając zimne kompresy do głowy i karku. Czasem dobra jest radykalna metoda: mokry podkoszulek na ciało. Dobre są leki tonizujące typu magnez czy potas, które wzmagają odporność organizmu, leki uspokajające i przeciwbólowe.
(E)
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?