Trzeba się przyłączyć

PIM
W Kętach na szeroką skalę trwają prace kanalizacyjne. W związku z nimi w urzędzie odbyło się kolejne spotkanie władz miasta z mieszkańcami jednej z ulic, gdzie powstaje kanalizacja.

Spotkanie z mieszkańcami kanalizowanej ul. Kilińskiego w Kętach

   W Kętach trwa budowa kanalizacji sanitarnej w dzielnicy Stare Miasto. Całe zadanie obejmuje obszar od obwodnicy do Rynku, ulice: Krakowską do Młynówki Czanieckiej, a po lewej stronie do przejazdu kolejowego, Słoneczną, Błonie, Głowackiego do torów, Fabryczną, Wszystkich Świętych do Głowackiego, Ogrodową i Cmentarną. Jeden z wykonawców prowadzi roboty w ulicach: Ogrodowej, Cmentarnej, Fabrycznej, Błonie, Wszystkich Świętych, natomiest drugi wykonawca w ulicach: Kilińskiego, Krakowskiej Konopnickiej, Asnyka, części Słonecznej. W czerwcu ma zakończyć się kanalizacja ul. Kilińskiego. W tym roku prace dotrą do ul. Konopnickiej.
   Na spotkanie w urzędzie zaproszono mieszkańców ul. Kilińskiego, którzy wkrótce będą się podłączać do kanalizacji. W spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele wykonawców i Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Kętach, którzy tłumaczyli techniczne szczegóły przyłączania się do sieci.
   Burmistrz Kęt Roman Olejarz mówił m. in. o tym, że do kanalizacji nie może trafiać deszczówka. Poinformował także, iż w tym roku zostanie częściowo odtworzony rów Hamernik, który dla większości posesji z ul. W. Świętych, Kilińskiego i Krakowskiej jest zbiornikiem zlewni wód opadowych, odprowadzanych następnie do Młynówki Czanieckiej. W tym roku również gmina przystąpi do opracowania projektów remontów i odtworzenia ulic: Wszystkich Świętych i Kilińskiego, które zawierać będą sposoby odwadniania tych dróg.
   Szacunkowe koszty przyłączy przedstawił dyrektor MZWiK Jan Klęczar, informując także, iż samo przyłączenie musi wykonać koncesjonowana firma. Mieszkańcy mogą obniżyć swoje koszty, wykonując wykopy. Właściciele posesji powinny się włączyć do kanalizacji zaraz po pojawieniu się takiej możliwości, korzystając z istniejącej dokumentacji. Ci, którzy będą chcieli uczynić to w późniejszym terminie, narażeni będą na dodatkowe koszty wykonania dokumentacji technicznej przyłącza i uzyskania pozwolenia na budowę. Każdy włączający się właściciel posesji obowiązany jest zawrzeć umowę z MZWiK na dostawę ścieków. Niepodłączenie się do kanalizacji grozi restrykcjami.
   Burmistrz Olejarz apelował do mieszkańców o włączanie się do kanalizacji również ze względu na warunki, które stawia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Gmina bowiem ma szansę uzyskać umorzenie nawet połowy pożyczki zaciągniętej na budowę kanalizacji pod warunkiem, że zadanie zostanie zrealizowane w terminie i osiągnięty będzie efekt ekologiczny, czyli wszyscy się do niej przyłączą.
(PIM)

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie