Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzeba stworzyć system opieki paliatywno-hospicyjnej

Redakcja
Elżbieta Zięba
Elżbieta Zięba
- Na ostatnim posiedzeniu komisja zapoznała się z raportem z realizacji programów związanych z uzależnieniami. Czy zakładane cele zostały osiągnięte?

Elżbieta Zięba

Rozmowa z ELŻBIETĄ ZIĘBĄ, przewodniczącą Komisji Polityki Prorodzinnej i Społecznej SWM

- Na pewno ten raport skłania do refleksji. Wzmożone działania na rzecz kształtowania właściwych postaw wobec narkomanii i narkotyków wśród mieszkańców Małopolski, przy równoczesnej profesjonalizacji tych oddziaływań, już przynoszą owoce. Świadczy o tym tendencja spadkowa odsetka osób sięgających po narkotyki na przestrzeni ostatnich lat. Natomiast niepokojącym zjawiskiem jest fakt, że skala uzależnień od środków odurzających i substancji psychoaktywnych obejmuje coraz młodsze grupy wiekowe i że odnotowano systematyczny wzrost liczby osób z zaburzeniami psychicznymi spowodowanymi używaniem leków uspokajających i nasennych. Odrębnym problemem jest dostępność do leczenia, bo istniejące placówki nie zaspokajają potrzeb na bieżąco. Bywa, że kilkumiesięczny czas oczekiwań nie jest mobilizujący do podjęcia leczenia i w konsekwencji pogłębia chorobę.

- A jak wygląda problem uzależnienia od alkoholu?

- Właściwie podobnie. Odsetek osób sięgających po alkohol również zmalał, zmalał też odsetek przyznających się, że w minionym roku pili za dużo alkoholu. Najbardziej niepokojącym zjawiskiem jest fakt, iż skala uzależnień od alkoholu obejmuje coraz młodsze grupy wiekowe. Pożądanym zjawiskiem jest to, że na przestrzeni lat systematycznie wzrastała liczba osób leczonych. I chociaż liczba leczonych w 2008 r. nieco spadła, to odnotowano wzrost leczonych po raz pierwszy (i ta sytuacja dotyczy zarówno leczenia stacjonarnego, jak i ambulatoryjnego). A to oznacza, że wielu ludzi uwierzyło w możliwość powrotu do życia bez alkoholu.

- Czym Komisja Polityki Prorodzinnej i Społecznej SWM będzie się zajmowała w tym roku?

- W związku z ogłoszeniem przez Parlament Europejski roku 2010 Rokiem Przeciwdziałania Ubóstwu i Wykluczeniu Społecznemu pochylimy się nad zjawiskiem ubóstwa w Małopolsce. Mamy zamiar zagłębić się w problemy osób niepełnosprawnych i ciągle nierozwiązane problemy osób chorych terminalnie.

- Pojawiła się inicjatywa podjęcia przez sejmik rezolucji w sprawie utworzenia systemu opieki paliatywno-hospicyjnej w kraju. Jakie są oczekiwania od władz centralnych w tym zakresie?

- Bardzo zależy nam na pewnych rozwiązaniach systemowych. Nie da się ukryć, że społeczeństwo się starzeje, wzrasta zapotrzebowanie na świadczenia z zakresu opieki paliatywno-hospicyjnej, nawiasem mówiąc, bardzo słabo wycenianej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Hospicja borykają się z problemami finansowymi, a dostęp do opieki stacjonarnej jest ograniczony. Uważamy zatem, że stworzenie pewnego systemu opieki paliatywno-hospicyjnej, gwarantującego dostępność do niej w obrębie powiatów jest rzeczą niezwykle pożądaną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski