Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzebinia. Elektrownia Siersza może ogrzewać całą gminę. Zamierzają zbudować ciepłociąg

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Jest duża szansa, że mieszkańcy Trzebini oraz okolicznych sołectw już za kilka lat nie będą musieli palić w piecach, by mieć ciepło w domach. Kołty mają zostać zastąpione siecią ciepłowniczą. Ma być tanio i ekologicznie.

Ciepło dostarczane bezpośrednio do domów i mieszkań to obecnie luksus, z którego korzystają nieliczni mieszkańcy Trzebini, m.in. os. Widokowego i os. Na Skale. Ogrzewa ich Orlen Południe. Pozostali muszą palić w piecach, co ma swoje negatywne konsekwencje.

- Jakość powietrza w okresie grzewczym jest bardzo zła. Chcemy to zmienić - mówi Tadeusz Adamczak, przewodniczący Komisji Prawa i Ochrony Środowiska w Radzie Miasta Trzebini.

Uciepłownienie miasta ma być metodą na pozbycie się smogu, przynajmniej tego generowanego przez mieszkańców. Źródłem ciepła ma być Elektrownia Siersza. Od wielu lat mówi się o tym, że zakład ten mógłby ogrzewać nie tylko Trzebinię, ale także inne miejscowości, nawet Olkusz. Do realizacji takich planów konieczna jest budowa ciepłociągu. Teraz pojawiła się ogromna szansa, by takowy powstał.

Veolia Południe złożyła wniosek o dofinansowanie budowy ciepłociągu w kwocie ponad 30 mln zł. Projekt przeszedł już pozytywnie pierwszy etap oceny. W najbliższych tygodniach zostanie poddany ocenie merytorycznej. W firmie powołany został specjalny sztab, który czuwa nad formalnościami.

- Wszystko się wyjaśni jeszcze w tym roku. Pozytywna ocena to pewne pieniądze na tę inwestycję - mówi Zbigniew Ćwik, dyrektor inwestycyjny Veolia Południe.

Członkowie Komisji Prawa i Ochrony Środowiska nie wyobrażają sobie innej decyzji niż ta pozytywna. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to pierwsza łopata na budowie zostanie wbita w 2020 r. Budowa potrwa ok. roku. Na razie ciepłociąg ma mieć długość ok. 7 km, poprowadzony zostanie pod ziemią. Połączy elektrownię z centrum miasta. Przebiegać będzie po linii starej instalacji i terenach gminnych, by ograniczyć konieczność uzyskiwania zgód od właścicieli prywatnych działek, którymi częściowo również będzie biec.

W pierwszej kolejności dostęp do ciepła otrzymają mieszkańcy os. Centrum, osoby mieszkające przy ul. Piłsudskiego, Słonecznej, Parkowej i dalej w kierunku Górki. Jeśli będzie zainteresowane, podłączone zostaną także gospodarstwa z rejonu ul. Strzelniczej i Lazura. 48 mieszkańców wpisało się na listę osób chcących przyłączenia się do sieci. Przekonać wszystkich, podobnie jak w przypadku kanalizacji, łatwo nie będzie.

- To trudny temat. Ludzie przyzwyczajeni są do palenia śmieciami. Trzeba zmienić tę mentalność - dodaje Tadeusz Adamczak.

Podejmowane będą działania zmierzające do jak najszybszego uciepłownienia wszystkich obiektów gminnych tj. szkół, przedszkoli, ośrodków zdrowia i domów kultury.

Doprowadzenie sieci do centrum miasta jest kluczowe. Pozwoli na realizację kolejnego etapu, czyli pociągnięcie sieci do sołectw. Na to jednak potrzebne są kolejne pieniądze. Veolia Południe byłby w stanie zrealizować tę inwestycję z własnych środków, jednak wówczas odbiłoby się to na bardzo wysokich kosztach ciepła.

- Przyłączanie się do sieci byłoby wówczas nieopłacalne. Dzięki dofinansowaniu oferta będzie atrakcyjna - dodaje Zbigniew Ćwik.

Dalsze inwestycje i ich kolejność zależeć będą właśnie od liczby zainteresowanych mieszkańców z danego sołectwa. Veolia zamierza w przyszłości starać się o kolejne miliony na rozbudowę sieci. Wiąże się to również z inwestycjami w elektrowni.

- Elektrownia cały czas gotowa jest na dostarczenie 10 mega watów termicznych. Praktycznie bezinwestycyjnie - mówi Leszek Krzemień, dyrektor Elektrowni Siersza.

Taka wartość z uwagi na liczbę odbiorców do roku 2025-26 jest wystarczająca. Później w przypadku rozbudowy sieci potrzebne będzie więcej ciepła. Moc przesyłowa planowanego ciepłociągu to 30 mega watów.

- Jesteśmy zainteresowani wytwarzaniem ciepła. Nie mówimy „nie” dla większej mocny, ale to jest uwarunkowane wewnętrznymi decyzjami, co do wzrostu mocy produkcji - mówi Artur Mermon, dyrektor inwestycyjny Tauron Wytwarzanie.

Temat uciepłownienia poruszany był na Komisji Prawa i Ochrony Środowiska. Sformułowano po niej następujące wnioski dotyczące tego tematu:

- Dążyć do uciepłownienia sieciowego jak najszybciej wszystkich obiektów gminnych użyteczności publicznych ;szkoły przedszkola, ośrodki zdrowia, domy kultury.
- W trosce o walkę ze smogiem w Trzebini dążyć do uciepłownienia sieciowego sołectwa najbliższe do magistrali cieplnej tj. Czyżówki, Myślachowic, Młoszowej, Płoki i inne.
- Uwzględnić w programie uciepłownienia Trzebini budowanej sieci ciepłowniczej przyłącza obiektów gminnych Muzeum Regionalnego oraz siłowni na Zbyszku.
- Wspierać dążenia do realizacji projektu montażu pola fotowoltaicznego na byłym składowisku odpadów Tauron SA Oddział Elektrownia Siersza w Trzebini.
- Budowa nowego bloku energetycznego na terenie Tauron SA oddzaał Siersza w Trzebini.
- Podjąć działania zmierzające do lokalizacji na terenie Trzebini stacji ładowania pojazdów o napędzie elektrycznym.

Sprawdź, gdzie w Małopolsce zachodniej zatrudnia się najwięk...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Trzebinia. Elektrownia Siersza może ogrzewać całą gminę. Zamierzają zbudować ciepłociąg - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski