Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzeci cmentarz

Redakcja
(INF. WŁ.) Dzisiaj zostanie otwarty Polski Cmentarz Wojenny w Miednoje. Monumentalne elementy rzeźbiarskie tej nekropolii powstały w krakowskiej firmie Metalodlew SA. Wykonano je w rekordowo krótkim czasie. Pracowników Metalodlewu wspomagali żołnierze z 6. Brygady Desantowo-Szturmowej, aspiranci ze Szkoły Pożarnictwa, a także młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych w Łapanowie.

W Miednoje spoczywają szczątki ponad 6 tysięcy Polaków zamordowanych przez NKWD

 Projekty zagospodarowania przestrzennego terenów cmentarzy katyńskich powstały już w 1995 r. Wybrano koncepcję zaproponowaną przez artystów rzeźbiarzy Zdzisława Pidka i Andrzeja Sołygę. Ogłoszony w 1998 r. przetarg na wykonanie elementów rzeźbiarskich i prac budowlanych wygrało Konsorcjum Budimex SA - Metalodlew SA. Równo rok temu krakowska odlewnia przystąpiła do realizacji tego niezwykłej wagi - w przenośni i dosłownie - przedsięwzięcia. Wykonane do Katynia, Charkowa i Miednoje odlewy żeliwne ścian ołtarzowych, stołów, krzyży, obelisków, sarkofagów ważą około 600 ton. Poważnym wyzwaniem była nie tylko sama produkcja tych odlewów, ale również ich transport. Jedna ze ścian cmentarnych ma 10 m długości i 4 m wysokości.
 Wszystkie cmentarze katyńskie są w zasadzie do siebie podobne; pewne różnice wynikają tylko z ukształtowania terenu. Na cmentarzu w Miednoje zwraca jednak uwagę las wysokich, żeliwnych krzyży, sąsiadujących z koronami rosnących tam drzew.
 Dziś do Miednoje przybędzie polska delegacja państwowa z premierem Jerzym Buzkiem. Będą na cmentarzu wdowy po zamordowanych, posłowie i senatorowie, przedstawiciele prezydenta RP, Wojska Polskiego, Komendy Głównej Policji, Rodziny Policyjnej 1939 i Rodzin Katyńskich.
 W Miednoje - około 200 km na północny zachód od Moskwy - spoczywają szczątki ponad 6 tysięcy Polaków, w tym około 5 tysięcy policjantów, a także funkcjonariuszy Straży Granicznej, Korpusu Ochrony Pogranicza, żołnierzy Żandarmerii Wojskowej, Oddziału II Sztabu Głównego WP, pracowników wymiaru sprawiedliwości. Zostali oni wzięci do niewoli po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 r. Wiosną 1940 r., na mocy decyzji władz ZSRR, jeńców wymordowano w siedzibie NKWD w Kalininie (obecnie Twer). Zabijano ich od kwietnia do maja, strzelając im w tył głowy.
 Podczas kilkugodzinnej uroczystości, która będzie transmitowana przez TVP, mszę świętą odprawią krajowy duszpasterz policjantów biskup Marian Duś i biskup polowy WP Sławoj Leszek Głódź.
 Polski Cmentarz Wojenny w Miednoje jest ostatnim z cmentarzy zaplanowanych do otwarcia w tym roku. Katyńską nekropolię otwarto i poświęcono 28 lipca, a wcześniej, 17 czerwca, otwarty został cmentarz w Charkowie.

(G)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski