Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzeci szpital: nie tylko dla sercowców

Paweł Chwał
W uroczystym otwarciu obiektu uczestniczył m.in. prezydent Tarnowa i dyrektorzy szpitali. Centrum poświęcił bp Andrzej Jeż
W uroczystym otwarciu obiektu uczestniczył m.in. prezydent Tarnowa i dyrektorzy szpitali. Centrum poświęcił bp Andrzej Jeż FOT. PAWEŁ CHWAŁ
Tarnów. Zgodnie z planem miało być Centrum Diagnostyki Kardiologicznej, a jest Klinicznej. Mowa o otwartym w ubiegłym tygodniu w Tarnowie tzw. „trzecim szpitalu”.

Placówka przy ul. Lwowskiej, ma uzupełnić ofertę leczenia, którą świadczą tarnowskie szpitale, a nie konkurować z nimi. Takie zapewnienia padały bardzo często podczas otwarcia Centrum.

– Na razie nie zamierzamy ubiegać się o kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, a w związku z tym szpitale tarnowskie nie mają powodów do obaw – przekonuje Dariusz Dudek, kardiolog, przewodniczący Rady Medycznej Centrum Diagnostyki Klinicznej. Potwierdzeniem jego słów może być to, że podczas otwarcia przychodni obecni byli m.in. dyrektorzy szpitali im. św. Łukasza i Edwarda Szczeklika.

Na razie za wszystkie świadczenia medyczne oferowane w placówce pacjenci będą musieli płacić ze swojej kieszeni. Twórcy Centrum nie obawiają się jednak tego, że będzie to przeszkodą dla osób, które chcą zadbać o swoje zdrowie.

– Naszym największym atutem są przede wszystkim wybitni specjaliści, nowoczesny sprzęt oraz poradnie, których do tej pory nie było w Tarnowie i regionie – podkreśla Maciej Żabówka, znany tarnowski kardiolog, jeden z założycieli Centrum.

Jedną z nich jest Poradnia Rehabilitacji Kardiologicznej, która pomagać ma przede wszystkim pacjentom po zawałach, zabiegach kardiochirurgicznych oraz chorym z niewydolnością serca.

– Jeżeli uszkodzimy sobie kolano, to potem rehabilitujemy je, aby odzyskać pełną sprawność. Podobnie powinno być z sercem. Sama operacja na niewiele się zda, jeśli nie będzie wiązać się z ćwiczeniami, po wyjściu ze szpitala – mówi Maciej Żabówka.

Pacjenci Centrum mają być objęci również programem zdalnej opieki telemedycznej. Dzięki specjalnym elektrodom i nadajnikom, ich stan zdrowia będzie na bieżąco monitoro-wany przez specjalistów.

Zmiana nazwy związana jest z tym, że w placówce pomoc znajdą nie tylko osoby, które mają problemy z sercem. W budynku CDK działa też bardzo dobrze wyposażone laboratorium analityczne, które docelowo ma być czynne 24 godziny na dobę. Jest pracownia radiologiczna z cyfrowym systemem RTG. Dzięki temu wykonanie pełnej, specjalistycznej diagnostyki jest możliwe w ciągu kilku godzin. Dodatkowo działają tu także poradnie ginekologiczno-położnicza, chirurgiczno-ortopedyczna czy neurochirurgiczna.

– Proszę wskazać dowolny sprzęt, którego tarnowianie będą potrzebować, a my go kupimy. Plany mamy ambitne
– mówi Dudek. Na razie chlubą Centrum jest zestaw do echo-kardiograficznej próby wysiłkowej, jeden z kilku tej klasy w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski