Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzecia fala koronawirusa. Bijemy rekordy liczby zachorowań, zgonów i zajętych respiratorów. Przedsiębiorcy boją się lockdownu

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
Bijemy rekordy liczby zachorowań, zgonów i zajętych respiratorów
Bijemy rekordy liczby zachorowań, zgonów i zajętych respiratorów Pawel Relikowski / Polska press
Bijemy rekordy liczby zachorowań, zgonów i zajętych respiratorów. Dlatego też od soboty w całym kraju ponownie przez trzy tygodnie będzie obowiązywał lockdown. To zdecydowana odpowiedź na zaskakujące przyspieszenie pandemii. Hotele i teatry otwarciem cieszyły się raptem miesiąc, nieco dłużej galerie handlowe. Przedsiębiorcy ostrzegają, że to dla nich kolejny cios, którego mogą nie przetrwać.

FLESZ - Lockdown w całej Polsce

Od soboty rząd wprowadza obostrzenia już w całej Polsce. Będą obowiązywać od 20 marca do 9 kwietnia. Jeżeli to nie zatrzyma trzeciej fali koronawirusa, to później – jak zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski - zamykane będzie już wszystko.

– Jesteśmy na takim etapie, że jeżeli ten ruch nie spowoduje wygaszenia epidemii, a przynajmniej spowolnienia trzeciej fali, to na pewno kolejne kroki będą już typowym lockdownem, typową sytuacją, gdzie będziemy już zupełnie zamykać wszystko – powiedział w środę Adam Niedzielski, minister zdrowia.

To oznacza, że teraz będzie obowiązywać jeszcze lockdown w wersji „łagodnej”. Zdaniem ekspertów kolejne zamknięcie gospodarki to dla przedsiębiorców cios, którego mogą nie przetrwać.

- Mimo, że rząd deklaruje działania liczba zachorowań ciągle rośnie. Przedsiębiorcy widzą, że z polityką przeciwdziałania covidowi coś nie działa, a oni ponoszą najwyższą cenę – mówi Monika Fedorczuk, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

I dodaje, że w najgorszej sytuacji jest branża gastronomiczna i hotelarska.

- Przy takiej jak dotychczas pomocy państwa branża nie przetrwa. Możemy się spodziewać, że w najbliższym czasie hotele i restauracje będą zwalniały i - co gorsza - nie będą zatrudniały do prac sezonowych.

Młodzi ludzie w zawieszeniu

Specjalista od rynku pracy podkreśla również, że w szczególnie trudnej sytuacji znaleźli się młodzi ludzie.

- Wiele młodych ludzi jest w stanie zawieszenia między końcem studiów, a podjęciem pracy. Część z nich jest na utrzymaniu rodziców, ale część musi sobie sama radzić w tej trudnej sytuacji – dodaje Fedorczuk.

I wskazuje na jeden ze skutków epidemii na rynku pracy. Z danych wynika bowiem, że w przeciągu ostatnich miesięcy zwiększył się liczba osób zatrudnionych w rolnictwie.

- Około 100 tys. osób wróciło na wieś do gospodarstw rolnych. Są to osoby m.in. z obsługi biurowców i innych tego typu miejsc. Pracownicy umysłowi przeszli na prace zdalną, więc ekipy sprzątające zostały pozbawione pracy. Podobny odpływ ludzi do rolnictwa odnotowaliśmy podczas kryzysu finansowego w 2008 r. – wyjaśnia Fedorczuk.

Hotele bez gości na Wielkanoc

Wprowadzenie obostrzeń oznacza m.in.,że hotelarze na próżno cieszyli się, że będą mieć gości na Wielkanoc. Mimo wszystko, Witold Matwijów, szef Klubu Dyrektorów Hoteli Krakowskich zapewnia, że do kolejnego lockdownu podchodzi ze zrozumieniem i troską o ludzkie zdrowie.

- Szkoda jednak, że rozporządzenie nie precyzuje co mamy zrobić z rezerwacjami osób, które miały zaczynać swój kilkudniowy pobyt np. od 19 marca. Nie wiemy czy mamy anulować te rezerwacje, czy osoby te będą mogły korzystać z hotelu po 20 marca – mówi Witold Matwijów.

Szef Klubu Dyrektorów Hoteli Krakowskich przypomina, że do tej pory większość hoteli z kryzysu wychodzi obronną ręką.

- Jeśli najbliższy sezon wakacyjny hotele będą zamknięte, to mogą nas czekać masowe bankructwa hoteli – dodaje.

Na szczęście dla sanatoriów i kuracjuszy ten lockdown nie oznacza zamknięcia uzdrowisk, które zostały otwarte raptem 11 marca.
– Uzdrowiska mogą działać dalej – informuje Narodowy Fundusz Zdrowia. I zapewnia, że pobyt w sanatorium jest bezpieczny, bo personel jest zaszczepiony, a każdy kuracjusz jest zakwalifikowany do leczenia, jeżeli ma negatywny wynik na koronawirusa lub jest po szczepieniu na COVID-19.

Teatry zwracają bilety

Radość z otwarcia krótko trwała w także teatrach i kinach. Swoją działalność otworzyły raptem 12 lutego, a znów muszą się zamknąć, odwołując spektakle lub przenosząc je do Internetu.

- Rozumiemy, że sytuacja jest trudna. Realizujemy wszystko tak, jak zaplanowaliśmy, z tym, że nie gramy na żywo dla publiczności do 9 kwietnia. Najbliższą premierę, która się odbędzie 26 marca, zagramy w streamingu. Będziemy gotowi natychmiast, gdy tylko będziemy mogli ponownie zaprosić publiczność. Chciałbym też podkreślić, że w teatrze jest bezpiecznie. Od początku pandemii nie mieliśmy ani jednego zachorowania stwierdzonego wśród naszych widzów, które można byłoby zidentyfikować jako zarażenie w teatrze – mówi Krzysztof Głuchowski, dyrektor teatru im. Słowackiego w Krakowie.

Jak podaje Grodzki Urząd Pracy bezrobocie w mieście Krakowie wzrasta. W styczniu tego roku stopa bezrobocia wynosiła 3,2 proc., natomiast w styczniu 2020 roku - 2 proc.

Rekord za rekordem

Tymczasem najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia mówią o 27 278 nowych zakażeniach SARS-CoV-2. To już drugi tak wysoki wynik w tym tyodniu, a zrazem najwyższy w tym roku. We wtorek badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u 2192 mieszkańców województwa. Ostatniej doby w całym kraju zmarło 356 osób. Z kolei w Małopolsce koronawirus przyczynił się do śmierci kolejnych 21 osób. Łącznie od początku epidemii w regionie SARS-CoV-2 potwierdzono u 148 448 osób, z czego 3 637 z nich przegrało walkę z wirusem.

W bardzo szybkim tempie rośnie również liczba pacjentów wymagających hospitalizacji. W całej Małopolsce zarówno dla podejrzanych o zakażenie jak i tych z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa wolnych jest 796 miejsc w szpitalach. Jeśli chodzi o respiratory, to z przygotowanych 233 urządzeń, zajętych jest 207 z nich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Trzecia fala koronawirusa. Bijemy rekordy liczby zachorowań, zgonów i zajętych respiratorów. Przedsiębiorcy boją się lockdownu - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski