Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzeźwy umysł

Ksenia Gudowska
Czasami wystarczy jedna butelka za dużo, by zabawa przerodziła się w nałóg
Czasami wystarczy jedna butelka za dużo, by zabawa przerodziła się w nałóg Fot. Grzegorz Łyko
Młodym ludziom wydaje się, że po spożyciu alkoholu poczują się niezależni i samodzielni

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że problem nadmiernego spożycia alkoholu coraz częściej dotyczy ludzi młodych. Popularność wysokoprocentowych trunków rośnie wśród studentów, traktujących je jako panaceum na lepsze samopoczucie i nieodłączny składnik dobrej zabawy. Młodzi nie zdają sobie jednak sprawy z siły oddziaływania alkoholu na organizm i psychikę człowieka. Wciąż brakuje łatwo dostępnych informacji o jego negatywnym wpływie i skutkach uzależnienia.

_– Zaczyna się od jednorazowego upicia się, przez weekendowe imprezowanie, aż po codzienne sięganie do kieliszka. Najtrudniejsze jest przyznanie się przed samym sobą, że nie mamy już nad tym kontroli. Studia przestają się liczyć, a to pierwszy krok do __problemów _– mówi Sylwia, studentka KA.

Dużą rolę w promowaniu picia odgrywają środki masowego przekazu. Reklamy przekonują, że alkohol jest nieodłącznym elementem udanej zabawy i kojarzy się z młodością. W filmach jest traktowany jako atrybut męskości i przygody. Młodym ludziom wydaje się, że po spożyciu alkoholu poczują się niezależni i samodzielni. Kolejną kwestią jest jego ogromna dostępność. Mogą go nabyć bardzo często nawet osoby poniżej 18. roku życia.

17 stycznia br. na ekranach polskich kin pojawił się film „Pod Mocnym Aniołem” Wojtka Smarzowskiego. Jest to historia człowieka walczącego z nałogiem alkoholowym, opowieść o przetrwaniu, walce z uzależnieniem i wielkiej determinacji. Pokazuje skalę problemu i uświadamia widzowi, jakie skutki może spowodować nadużywanie alkoholu. Jak pisze Tomasz Raczek: To film mocny jak spirytus. Nie każdy go przełknie, bo zatyka.

Na forach internetowych można przeczytać wypowiedzi rodziców, którzy desperacko szukają pomocy dla swoich dzieci. Nie potrafią odpowiedzieć sobie na pytanie, jak doszło do tak poważnego uzależnienia, ani jak sobie z nim radzić. Piszą o pojawiającej się agresji i braku zrozumienia. Otrzymują od swoich synów i córek wiele obietnic, które chcą usłyszeć, ale najczęściej żadna z nich nie zostaje spełniona. Młody człowiek – składając je – zapewnia sobie tylko spokój od kolejnych rozmów, w rozumieniu osoby uzależnionej – pretensji. Trzeba jednak pamiętać, że ukrywając problemy osoby uzależnionej, dajemy jej ciche przyzwolenie na dalsze picie.

Spożywanie alkoholu jest, coraz częściej, uznawane za formę rozrywki. Jedyna nadzieja w rodzicach i pedagogach, którzy mogą zmienić ten stereotyp. Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Im wcześniej zareagujemy, tym łatwiej będzie wytłumaczyć młodym, że nawyki, związane ze spożywaniem alkoholu, często są prostą drogą do uzależnień.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski