Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzy brązowe medale w skoku o tyczce - dwa dla Polaków [WIDEO]

Jan Otałęga
Lekkoatletyka. Paweł Wojciechowski i Piotr Lisek stanęli na podium obok rekordzisty świata Renauda Lavillenie.

Na skoczni w Pekinie powiało sensacją. Murowanym faworytem do złota był rekordzista świata (6,16 m) i mistrz olimpijski z Londynu Francuz Renaud Lavillenie. Mimo dominacji od lat, nigdy nie był mistrzem świata i teraz chciał powetować sobie ten brak w medalowej kolekcji.

WIDEO: Lisek brązowym medalistą MŚ. "Postanowiłem zrobić swoje i chyba się udało"

Źródło: PZLA/x-news

Zaczął konkurs najpóźniej, bo od wysokości 5,80, pokonał ją bez trudu, ale sensacyjnie utknął na 5,90 i zdobył zaledwie brąz. Dobrze zaczęli konkurs Polacy. Paweł Wojciechowski (Zawisza Bydgoszcz) bezbłędnie radził sobie z wysokościami 5,65 i 5,80, a Piotr Lisek (OSOT Szczecin) z 5,50, 5,65 oraz 5,80. Dopiero 5,90 okazało się dla biało-czerwonych za wysokie.

Wojciechowski nie powtórzył więc wygranej z MŚ w Daegu 4 lata temu. Niespodziewanie złoto przypadło Kanadyjczykowi Shawnacy Barberowi, który uzyskał 5,90 już w pierwszej próbie. Zwycięzca ma 21 lat i wygrał igrzyska panamerykańskie. Tyle samo co Barber skoczył Niemiec Raphael Holzdeppe, ale za trzecim razem i zainkasował srebro. Na trzecim miejscu zrobił się tłok, ponieważ obok Francuza wskoczyli na to podium obaj nasi tyczkarze. Poniżej oczekiwań wypadł Robert Sobera (AZS AWF Wrocław), który zajął dopiero 15. miejsce.

W 15-osobowej stawce finalistów biegu na 3000 m z przeszkodami jedynym Europejczykiem był Krystian Zalewski (Barnim Goleniów). I to już był jego sukces. Wicemistrz Europy przybiegł 9., a na czele znalazło się czterech (!) Kenijczyków. Zwyciężył po raz czwarty w MŚ 33-letni mistrz olimpijski Ezekiel Kemboi.

Wczoraj wyłoniono najszybszą kobietę świata. Ten tytuł przypadł zwyciężczyni sprintu na 100 m, 28-letniej Jamajce Shelly-Ann Fraser-Pryce. Mimo spóźnienia na starcie, srebro wywalczyła mistrzyni Europy, Holenderka Dafne Schippers, bijąc rekord kraju. Fraser-Pryce, dwukrotna mistrzyni olimpijska, wywalczyła swój 6. złoty medal w czempionacie globu, na setkę obroniła tytuł z Moskwy. Kiedyś miała przykry epizod z wykryciem u niej dopingu, odcierpiała karę 6 miesięcy dyskwalifikacji.

WIDEO: Wojciechowski po zdobyciu brązowego medalu: Trzeba się cieszyć. Kompletuję medale, kolekcja rośnie

Źródło: PZLA/x-news

Nasz mistrz w młocie Paweł Fajdek po wygranej zbierał gratulacje. Także od Szymona Ziółkowskiego. Ten triumfator olimpijski, też dwukrotny mistrz świata w młocie (obecnie kandydat do Sejmu) zauważył przytomnie, że tylko Polacy rzucali dobrze, inni młociarze obniżali poziom konkursu.

Okazuje się, że rywal z Tadżykistanu Dilszod Nazarow, z którym Fajdek wygrał pojedynek o złoto, jest zarazem prezesem związku lekkoatletycznego w swym kraju. W Pekinie występuje w podwójnej roli - sportowca i działacza. Po wygranej Fajdek cieszy się ogromnym powodzeniem, chińscy kibice dosłownie ciągnęli go za ręce i nogi, aby zrobić sobie wspólne zdjęcia.

Polak narzeka jednak na jedzenie: - Jem tu minimalnie, bo chińska kuchnia mi nie smakuje. Biorę tylko rozgotowany makaron i troszkę mięsa. Opadłem nieco z sił. Czekam, by najeść się w domu. Mój sukces dwa lata temu w Moskwie był niespodziewany, teraz w Pekinie udowodniłem sobie, że mogę robić rzeczy niemożliwe. Najważniejsze, aby utrzymać taką formę do igrzysk w Rio. Teraz w Pekinie będę kibicował moim koleżankom i kolegom. Od młodości mam wpojone, że w sporcie najważniejsza jest wspólna reprezentacja. Stać Polaków na wiele, warto mieć swoje marzenia.

Fajdek mało je, natomiast w polskiej ekipie rosną apetyty na kolejne złoto. W czwartek w finale rzutu młotem rzucać będzie Anita Włodarczyk, a dziś może niespodziankę na 800 m sprawi Adam Kszczot.

Wyniki finałów
Kobiety. 100 m: 1. Shelly-Ann Fraser-Pryce (Jamajka) 10,76, 2. Dafne Schippers (Holandia) 10,81, 3. Tori Bowie (USA) 10,86. 10 000 m: 1. Vivian Cheruiyot (Kenia) 31.41,31, 2. Gelete Burka (Etiopia) 31.41,77, 3. Emily Infeld USA) 31.43,49. Trójskok: 1. Caterine Ibarguen (Kolumbia) 14,90, 2. Hanna Kniazewa-Minenko (Izrael) 14,78, 3. Olga Rypakowa (Kazachstan) 14,77.
Mężczyźni. 3000 m z przeszk.: 1. Ezekiel Kemboi (Kenia) 8.11,28, 2. Conseslus Kipruto (Kenia) 8.12,38, 3. Brimin Kipruto (Kenia) 8.12,54, 9. Krystian Zalewski 8.21,22. Tyczka: 1. Shawnacy Barber (Kanada) 5,90, 2. Raphael Holzdeppe (Niemcy) 5,90, 3. Renaud Lavillenie (Francja), Piotr Lisek i Paweł Wojciechowski po 5,80, 15. Robert Sobera 5,50.
Dzisiejsze finały: godz. 13 dysk K, 13.25 w dal M, 14.25 400 m ppł M, 14.35 1500 m K, 14.55 800 m M.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski