18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Trzy dekady z książką

AF
Joanna Moskal, urodzona i wychowana w Nowym Brzesku, od trzydziestu lat kieruje tamtejszą biblioteką. Jest osobą aktywną, dobrze znaną w środowisku z rozlicznych zainteresowań.

Bibliotekarka

   Już w szkole podstawowej należała do zespołu muzyczno-wokalnego. - Grałam na mandolinie i śpiewałam wraz z innymi. Zespołem kierował nauczyciel fizyki i matematyki Józef Zawartka. Odnosiliśmy duże sukcesy w województwie krakowskim. Później uczyłam się w Liceum Ekonomicznym w Proszowicach, gdzie również należałam do zespołu muzycznego Domu Kultury. Brałam wtedy udział w konkursie piosenki rosyjskiej - _wspomina kierowniczka.
   Po ukończeniu liceum pani Joanna odbyła staż w Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w Nowym Brzesku. W 1975 r. została kierowniczką Gminnej Biblioteki Publicznej. - _Pracy bibliotekarskiej uczyła mnie Helena Filipowska, emerytowana nauczycielka, zatrudniona na pół etatu. Była to bardzo sumienna i zaangażowana osoba
.
   W 1978 r. ukończyła Policealne Studium Bibliotekarskie w Krakowie, a rok później - kurs dla kierowników bibliotek gminnych w Państwowym Ośrodku Kształcenia Bibliotekarzy im. Joachima Lelewela w Jarocinie. W tzw. międzyczasie zaliczyła roczne studium wiedzy społeczno-politycznej na Wieczorowym Uniwersytecie Marksizmu-Leninizmu przy Komitecie Wojewódzkim PZPR w Krakowie. - W czasie kadencji naczelnika gminy Edwarda Staniszewskiego prowadziłam Związek Młodzieży Wiejskiej, a później, po połączeniu ze Związkiem Młodzieży Socjalistycznej - byłam przewodniczącą Zarządu Gminnego Socjalistycznego Związku Młodzieży Polskiej. Współpracowałam wtedy z kierownikiem Klubu Rolnika w Nowym Brzesku Wacławem Mrozińskim, a później z jego następcą - już dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury - Markiem Oziębłą i dyrektorką Aliną Fluder.
   W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku nowobrzeska biblioteka działała bardzo aktywnie. - Organizowaliśmy w całej gminie liczne imprezy dla młodzieży, czytelnicze i rozrywkowe. Młodzież była zorganizowana, więc sama urządzała zabawy i dyskoteki. Ówczesna dyrektorka Powiatowej Biblioteki Publicznej w Proszowicach Zofia Jasieniecka nie szczędziła trudów, aby sprowadzać pisarzy na spotkanie autorskie w naszej bibliotece. Na takie imprezy czytelnicy chętnie przychodzili - _opowiada Joanna Moskal.
   Nowobrzeszczanie mieli okazję spotkać się z takimi pisarzami, jak Ryszard Kłyś, Julian Kawalec, Stanisław Pagaczewski, Elżbieta Zechenter-Spławińska, Jerzy Krasicki. W maju, podczas Dni Kultury, Oświaty, Książki i Prasy, organizowano kiermasze oraz pochody bohaterów książkowych. Czytelnicy mogli odwiedzać bibliotekę w niedzielę, w czasie Dnia Otwartych Bibliotek.
   - _Obecnie również ogłaszam ten dodatkowy dzień odwiedzin. W lutym urządzaliśmy Dni Książki Rolniczej - wtedy współpracowałam z Gminnym Ośrodkiem Postępu Rolniczego w Nowym Brzesku oraz z wykładowcami kursów rolniczych. W listopadzie odbywały się zawsze Dni Książki Społeczno-Politycznej - z tej okazji robiłam wystawkę nowości na ten temat
.
   W ciągu trzydziestu lat pracy Joanna Moskal podejmowała w bibliotece różnorodne inicjatywy. - Moim celem było nie tylko popularyzowanie czytelnictwa, ale także stworzenie w bibliotece ośrodka, skupiającego życie kulturalne lokalnego środowiska. Organizuję i prowadzę imprezy, które promują bibliotekę, książkę, literaturę i wiedzę. W lutym tego roku gościłam w bibliotece konsula generalnego Federacji Rosyjskiej Leonida Rodionowa - _mówi pani Joanna.
   Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Brzesku uczestniczyła aktywnie w akcji "Cała Polska czyta dzieciom". W kampanii Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii kierowniczka zorganizowała dla młodzieży ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum wiele prelekcji o szkodliwości używania narkotyków. Wygłosił je kom. Paweł Niewiadomski z Komendy Powiatowej Policji w Proszowicach wraz z dzielnicowym Nowego Brzeska st. asp. Krzysztofem Walczykiem. Odbywały się też wykłady na temat przemocy w rodzinie, którą prowadzili: Paweł Niewiadomski i Andrzej Domagała.
   Propagując czytelnictwo Joanna Moskal stara się współpracować z instytucjami z całego powiatu proszowickiego. Zna trzy języki obce: rosyjski, serbskochorwacki i francuski. W maju 2005 r. - z okazji 60-lecia Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowym Brzesku - zamierza zorganizować zjazd wszystkich bibliotekarek z powiatu proszowickiego. - _Zaproszenia otrzymają również osoby z Koła Przyjaciół Biblioteki, które poświęcają swój czas na czytanie dzieciom i młodzieży w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Na tym zjeździe rozstrzygnięty zostanie "Turniej jednego wiersza", który chcę ogłosić w grudniu.

   _- Moje plany wiążą się z powiększeniem lokalu bibliotecznego, gdzie byłaby piękna czytelnia, co najmniej trzy komputery, drukarka i kserograf: to potrzebne, żeby czytelnicy nie musieli biegać do Urzędu Gminy kserować tematy z księgozbioru podręcznego, z którego nie pożycza się do domu niczego. Jestem z niego bardzo dumna: dlatego, że jest bogaty, cieszy się wielkim zainteresowaniem czytelników - _podsumowuje bibliotekarka z najdłuższym stażem w powiecie proszowickim. Tekst i fot.: (AF)

Najnowsze oferty na Black Friday

Materiały promocyjne partnera

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.