Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzy kroki do czystości. Od rodzaju płytek ceramicznych zależy sposób ich pielęgnacji

(DD)
Płytki szkliwione są wyjątkowo łatwe w utrzymaniu w czystości - można zmywać je wodą i detergentami
Płytki szkliwione są wyjątkowo łatwe w utrzymaniu w czystości - można zmywać je wodą i detergentami Fot. Ceramstic
Porady. Płytki ceramiczne są powszechnie uważane za niekłopotliwe i proste w utrzymaniu. Z tego względu układamy je zazwyczaj w kuchniach, łazienkach i przedpokojach - czyli w miejscach narażonych na łatwe poplamienie, działanie wody lub wysokiej temperatury. W porównaniu do innych materiałów, płytki przyjmują mniej brudu i wilgoci, jednak nawet one potrzebują regularnej pielęgnacji.

Poznaj swoje wnętrze
Odpowiednia wiedza na temat posiadanych płytek to podstawa. Od ich rodzaju zależy sposób czyszczenia i pielęgnacji. Należy zwrócić uwagę na technologię produkcji i wygląd powierzchni. Płytki szkliwione są wyjątkowo łatwe w utrzymaniu w czystości, gdyż na co dzień zmywać można je wodą i dostępnymi na rynku detergentami. Nie wymagają woskowania, olejowania czy polerowania.

Gres polerowany należy zaimpregnować specjalnie przeznaczonymi do tego preparatami. Znacznie ułatwi to utrzymanie go w czystości i pozwoli dłużej cieszyć się powierzchnią o połysku porównywalnym z polerowanym kamieniem. Ważne jest zapoznanie się z zaleceniami producenta płytek. W tym celu umieszczają oni na opakowaniach swoich produktów lub w kartach technicznych oraz deklaracjach użytkowania, informacje na temat klasy odporności.

- Znajomość takich parametrów może nie tylko znacznie ułatwić wybór płytki dla danego pomieszczenia, ale także jest wskazówką dotyczącą pielęgnacji - komentuje Joanna Ciecierska, ekspert marki Ceramstic.

Wybierz detergent
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów do czyszczenia i pielęgnacji płytek lub tych reklamowanych jako „uniwersalne” - do każdej powierzchni. Zanim jednak zakupimy detergent, warto zwrócić uwagę na jego specyfikację oraz zalecenia dotyczące miejsca stosowania. Niektóre preparaty to bardzo silnie działające środki.

Sprzątając kuchnię, pomieszczenie szczególnie narażone na zachlapania i osadzanie się tłuszczów, często ulegamy pokusie zastosowania mocniejszego detergentu. Owszem, wyczyści on płytki, ale również może uszkodzić ich powierzchnię. Nieodpowiednie użycie środka bardzo często prowadzi do utraty koloru, powstania rys czy nawet pęknięcia płytek. Warto zapoznać się z ulotką dołączoną do preparatu i racjonalnie zadecydować, czy na pewno istnieje konieczność użycia tak silnego preparatu.

W łazience zalecane jest stosowanie specjalistycznych past, które zapobiegają ponownemu osadzaniu się mydła i kamienia. Silne zabrudzenia usuwa się za pomocą środków odtłuszczających, które po zastosowaniu należy bardzo starannie zmyć. Należy pamiętać, że uszkodzenie powierzchni płytek wynikające z nieodpowiedniego doboru detergentu jest trwałe i nie da się przywrócić ich pierwotnego stanu.

- Dlatego przy zakupie środka do czyszczenia trzeba nie tylko sugerować się efektem końcowym, jakim jest czysta powierzchnia płytek, ale przede wszystkim ich bezpieczeństwem - mówi specjalistka marki Ceramstic.

Praktyczne porady
Przed rozpoczęciem czyszczenia płytek należy najpierw wytrzeć powierzchnię z kurzu. Najbardziej odpowiednia będzie do tego zwykła, wilgotna szmatka. Do czyszczenia zaimpregnowanego gresu polerowanego lepiej jest jednak użyć miękkiej szczotki, gdyż szmatka może wcierać brud w otwarte mikropory. Najskuteczniej jest czyścić płytki przy użyciu gorącej lub ciepłej wody. Wyższa temperatura znacznie ułatwi pozbycie się brudu i zanieczyszczeń bez konieczności stosowania bardzo silnego detergentu.

Przed pierwszorazowym użyciem nowego środka czyszczącego należy przeprowadzić jego próbę. Ze względu na różnorodny skład i właściwości detergentów, zanim przystąpimy do czyszczenia okładziny należy sprawdzić działanie środka na płytce testowej. Zaleca się wybór części okładziny znajdującej się w najmniej widocznym miejscu i sprawdzenie, czy preparat nie wyrządzi żadnych szkód.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski