Trzy kwalifikacje Wojdaka na Kazań

Jerzy Zaborski
Wojciech Wojdak
Wojciech Wojdak fot. Andrzej Szkocki
Pływanie. Z siedmioma medalami wrócili zawodnicy Unii Oświęcim z głównych mistrzostw Polski na długim basenie w Szczecinie (2 złote, 1 srebrny i 4 brązowe). Gwiazdą zespołu był Wojciech Wojdak, specjalista od stylu dowolnego.

Zdobył trzy medale (dwa złote i srebrny) i trzy kwalifikacje na sierpniowe mistrzostwa świata w Kazaniu, które będą dla niego debiutem na seniorskiej imprezie międzynarodowej.

Indywidualnie dobrze spisała się też Joanna Szczepanik, która zdobyła brązowy medal na 200 m stylem motylkowym (2.15,35), a swój wyczyn powtórzyła na 100 m tym samym stylem (1.01,83).

Pozostałe medale pływacy Unii wywalczyli w sztafetach kobiet na 4x200 m stylem dowolnym (Kamila Kunka, Urszula Michalczyk, Wiktoria Musioł i Joanna Szczepanik) i na 4x100 m stylem dowolnym (Joanna Janiczek, Anna Kozłowska, Kamila Kunka oraz Joanna Szczepanik).

Udział w mistrzostwach Wojdak rozpoczął od mistrzowskiego tytułu na 1500 m stylem dowolnym i nową życiówką (15.05,34). Już wynik z poprzedniego roku, z długiego basenu w Olsztynie 15.09,97, był na poziomie kwalifikacji olimpijskiej. Zawodnik ma jednak świadomość, że olimpijski paszport dostanie wtedy, jeśli na poziomie dwóch ostatnich mistrzostw kraju popłynie w przyszłym roku.

– Po cichu liczyliśmy, że być może Wojtkowi uda się złamać granicę 15 minut _– tłumaczy Przemysław Ptaszyński, trener zawodnika. – _Tym razem się nie udało. Nie ma jednak powodów do zmartwień. Takim wyczynem do __tej pory popisało się tylko dwóch Polaków.

Po dniu przerwy startował na 400 metrów. Tym razem sięgnął po srebrny medal (3.50,64), przegrywając z Filipem Zaborowskim z MKP Szczecin. Jednak zdobył drugą kwalifikację na Kazań.

Ten wyścig stał na bardzo wysokim poziomie _– podkreśla trener Ptaszyński. – _Pierwsza trójka niemal jednocześnie wpadła na ścianę, więc dopiero po wynikach na tablicy elektronicznej okazało się, kto wygrał. Cała trójka wypełniła normę na Kazań, a dwóch innych zawodników na Uniwersjadę. To najlepiej świadczy o wysokim poziomie rywalizacji. Ten start ucieszył mnie najbardziej z całych mistrzostw. W przeszłości Wojtkowi nie bardzo wychodziły mocne finisze. Jak tracił wypracowaną na początku przewagę, dawał się wyprzedzić konkurencji. Tym razem do końca walczył o __swoje.

Na koniec wywalczył złoto na 800 m (7.53,23), który był nie tylko kwalifikacją na Kazań, ale i rekordem Polski wśród 19–latków.