Jacek Żukowski
Szymon Tracz z WLKS Krakus BBC Czaja Swoszowice
Szymon Tracz z WLKS Krakus BBC Czaja Swoszowice fot. Archiwum
Kolarstwo. W powiecie myślenickim juniorzy ścigali się o mistrzostwo Polski LZS

W okolicach Krakowa przez trzy dni rozgrywany był wyścig dla juniorów "Złote koło". Rozgrywana po raz 33. impreza należy do najtrudniejszych w Polsce dla tej kategorii wiekowej.

Wystartowało 80 zawodników. Duży sukces odnieśli kolarze WLKS-u Krakus BBC Czaja Swoszowice. W klasyfikacji generalnej trzecie miejsce zajął bowiem Bartłomiej Wojtanek, a 4. był Szymon Tracz. Wyścig rozstrzygnął się na ostatnim etapie wokół Raciechowic. Co ciekawe dwaj zawodnicy ukończyli ściganie z takim samym czasem 5:49,43 godz., a o triumfie Alana Banaszka z BDC Nowy Dwór Mazowiecki przesądziły setne części sekundy. Okazał się lepszy od Piotra Pękali z Pogoni Mostostal Puławy.

Krakus zajął 3. miejsce drużynowo za ekipą Pogoni i RSC Cottbus. Krakowianie mieli też powody do satysfakcji, bo w mistrzostwach LZS-ów, które rozgrywane były w ramach tego wyścigu zdobyli trzy medale. Tracz zdobył dwa brązowe w jeździe na czas i ze startu wspólnego (liczył się II etap), a Wojtanek srebro ze startu wspólnego.

- Chłopcy spełnili moje oczekiwania - nie krył satysfakcji trener Krakusa Zbigniew Klęk. - Pojechali świetnie, zwłaszcza na ostatnim etapie, na którym do mety dojeżdżali pojedynczy kolarze i małe grupki.

Impreza zaczęła się od etapu jazdy indywidualnej na czas. Zawodnicy rywalizowali na trasie Droginia - Brzezowa, na dystansie 5 kilometrów. Zwyciężył Pękala z czasem 8 minut i 15 sekund. Był o sekundę lepszy od Szymona Sajnoka (Cartusia Kartuzy) i o 12 sekund od Tracz. 12. był Wojtanek ze stratą 27 sekund.

W sobotę zawodnicy mieli do przejechania 102 kilometry z Łapanowa do Łapanowa. Triumfował Dawid Gieracki (Ślęża MAT Sobótka). Grupa pościgowa zameldowała się 8-9 sekund za zwycięzcą. Jąkała był 6., Wojtanek zaś 11. Tracz też był w tej grupce i zajął 22. miejsce. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej utrzymał Pękala.

Tracz awansował zaś na drugie miejsce, ze stratą 12 s do lidera. Jąkała był też wysoko na 4. miejscu (15 s straty). O wszystkim rozstrzygał więc ostatni etap z Raciechowic do Raciechowic, o długości 116 kilometrów. Triumfował Bana-szek i to zapewniło mu końcowy sukces, Wojtanek był 3. z 10 s stratą. 5. przyjechał Tracz. W "generalce" Wojtanek stracił 3 s do zwycięzcy, Tracz 8, a 6. Jąkała 15.