Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzy nowe kierunki Uniwersytetu Ekonomicznego

G
Fot. Anna Kaczmarz
Fot. Anna Kaczmarz
NAUKA. Społeczność jednej z najlepszych w kraju uczelni ekonomicznych - Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie - rozpoczęła wczoraj 86. rok akademicki. W ofercie dydaktycznej UEK jest aż 16 kierunków na studiach stacjonarnych I stopnia, w tym trzy nowe: Analityka Gospodarcza, Socjologia oraz Informatyka Stosowana.

Fot. Anna Kaczmarz

W przemówieniu inauguracyjnym prof. Roman Niestrój, rektor UEK, podkreślił, że mimo trwającego już kilka lat spadku liczby maturzystów krakowski Uniwersytet Ekonomiczny ma stałą (ponad 7 tysięcy) liczbę kandydatów na studia stacjonarne I stopnia.

- Niż demograficzny daje o sobie znać przede wszystkim podczas rekrutacji na studia niestacjonarne, gdzie - mimo podejmowanych intensywnych działań promocyjnych - należy się liczyć ze spadającą liczbą kandydatów. Zobowiązuje to nas, a zarazem stwarza warunki do wzmożenia wysiłków w kierunku poprawy jakości kształcenia, m.in. przez zmniejszenie obciążeń pracowników naukowo-dydaktycznych, a także przez stałe wzbogacanie oferty dydaktycznej - mówił prof. Roman Niestrój.

Z myślą o polepszeniu jakości kształcenia, wykorzystując fundusze europejskie, władze UEK rozpoczęły budowę nowego pawilonu dydaktycznego. Na finiszu jest modernizacja budynku, w którym pracują osoby odpowiedzialne za zaplecza techniczne uczelni. Władzom UEK udało się też zaadaptować piwnicę zabytkowej "Księżówki" na klub pracowniczy. W trakcie realizacji jest nowy klub studencki.

Warto wspomnieć o inwestycjach, które mają pomóc studiować osobom niepełnosprawnym. Likwidacja barier architektonicznych to jedno z głównych zadań, jakie postawiły sobie władze uczelni.

Część wystąpienia prof. Roman Niestrój, rektor UEK poświęcił podsumowaniu minionego roku akademickiego, który był szczególny dla tej uczelni, bo jubileuszowy. W ramach obchodów 85-lecia odbyło się wiele, znaczących jeśli chodzi o tematykę, sympozjów i konferencji, ale także imprez artystycznych i sportowych. Z okazji jubileuszu uczelnia wydała wiele publikacji - naukowych i okolicznościowych, a także serię własnych... banknotów i monet, które nazwano "uekami". Pieniądze mają wartość nie tylko kolekcjonerską, ale również realną. Studenci mogą płacić "uekami" na terenie uczelnianego kampusu. Wczoraj za "ueki" kupowali oryginalny terminarz z okładką nawiązującą do jubileuszu UEK.

- Rozpoczynamy nowy rok akademicki w okresie istotnych zmian, w warunkach pogłębiającego się niżu demograficznego, nasilającej się konkurencji i zaawansowanych już projektów zmian w nowelizowanej ustawie o szkolnictwie wyższym. Przed nami trudne zadanie, musimy wykazać się inicjatywą i ostrożnością w podejmowaniu decyzji tak, by zachować nie tylko stabilność uczelni, ale i jej rozwój - zakończył swoje wystąpienie rektor UEK.

Po przemówieniu rektora odbyła się immatrykulacja studentów I roku. Wykład inauguracyjny "Jak możliwe jest społeczeństwo?" wygłosiła dr hab. Anna Karwińska, profesor UEK. (G)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski