Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzy pytania do… Andrzeja Pawlikowskiego

Redakcja
- Będąc jeszcze nauczycielem w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Tytusa Chałubińskiego w Myślenicach zostałem wciągnięty w pracę mającą na celu ułatwienie kontaktów międzynarodowych młodzieży szkolnej. Udało się wówczas nawiązać współpracę ze szkołami w Żylinie na Słowacji oraz z Bekescaby na Węgrzech. Tak naprawdę jednak na szerszą skalę tematem zająłem się dopiero wtedy, gdy zostałem dyrektorem ZPO w Zakliczynie. Nasze kontakty z francuską szkołą w Aubigny zostały zainaugurowane przed dwoma laty. Grupa polskiej młodzieży odwiedziła Francję, Francuzi przyjechali do nas. W grudniu ubiegłego roku Zakliczyn odwiedził dyrektor szkoły w Aubigny. Podczas dwudniowej wizyty omawialiśmy program dalszej współpracy.

   - Kiedy i jak zainteresował się Pan organizowaniem wymiany młodzieży z powiatu myślenickiego z rówieśnikami z Francji?
   - Jakie są najbliższe plany co do kontaktów między ZPO w Zakliczynie a szkołą we Francji?
   - W kwietniu tego roku grupa francuska przyjedzie do nas, aby odbyć praktyki w działających na terenie Konar Warsztatach Terapii Zajęciowej. Odbędą się także dla niej praktyki w Przedszkolu w Zakliczynie. Chodzi o to, aby młodzi Francuzi poznali polskie realia i osiągnięcia w tej dziedzinie. Podczas poprzedniej wizyty grupa odwiedziła ośrodek w Konarach i była pod dużym wrażeniem jego infrastruktury, wyposażenia i samej działalności. Natomiast dyrektor szkoły w Aubigny, oprócz rewizyty, zaproponował nam darmowe szkolenie dla inforamtyków z możliwością uzyskania certyfikatu CDL. Jest to propozycja skierowana bardziej do urzędników gminy oraz nauczycieli. Otrzymaliśmy także zaproszenie na dwudniowe targi, w czasie których strona polska będzie mogła zaprezentować swoje walory. Całość kosztów pobytu pokrywa strona francuska. Termin wyjazdu - koniec października.
   - Co zyskujecie dzięki współpracy z Francuzami?
   - Są to korzyści zdecydowanie obopólne i muszę przyznać, że w obliczu naszej rychłej przynależności do Unii Europejskiej bardzo dla nas ważne. Chodzi o to, aby młodzież nawiązała kontakty z nowymi ludźmi, którzy żyją w innych niż ona realiach kulturowych i gospodarczych. Równie ważna jest wiedza o samej Unii oraz świadomość konieczności nauki języków obcych. O walorach poznawczych nie wspominam, bo są one oczywiste. Również młodzież francuska ma szansę przekonania się na własnej skórze, że Polska to już nie ten zaściankowy, zapyziały co kilkanaście lat temu kraj i że polska młodzież żyjąc w samym środku Europy jest jej pełnoprawnym obywatelem.
Notował: (JA)
   
   * Andrzej Pawlikowski jest dyrektorem Zespołu Placówek Oświatowych w Zakliczynie, organizatorem wymiany międzynarodowej młodzieży gimnazjalnej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski