Trzy pytania do...

Redakcja
Udostępnij:
Jakuba Sikorskiego, prezesa Stowarzyszenia Ludzi Pozytywnie Myślących "Konkret", powołanego na stanowisko asystenta burmistrza Zakopanego do spraw osób niepełnosprawnych.

Czyją inicjatywą było utworzenie tego no wego w zakopiańskim urzędzie stanowiska?

- Rok temu powstała koncepcja projektu "Tatry bez barier". Potem zobaczyliśmy, jak wiele jest jeszcze do zrobienia w samym Zakopanem i tak powstał projekt "Zakopane bez barier". Przygotowaliśmy burmistrzowi zestaw zaleceń, rekomendacji, dotyczących tego, co należy zrobić, rysunki, jak powinny wyglądać ławki czy chodniki, opisaliśmy wymogi związane z przystosowaniem budynków użyteczności publicznej dla potrzeb niepełnospraw nych. Kontaktując się z urzędem, stwierdziliśmy, że brak w nim kogoś, kto zajmowałby się tylko sprawami osób niepełnosprawnych. Zaproponowaliśmy więc stworzenie takiego stanowiska. Gdy otrzymałem propozycję jego objęcia, miałem dużo wątpliwości -w Zakopanem jest wiele osób z dużo większą wiedzą i stażem w sprawach niepełnosprawnych. Zdecydowałem się jednak, bo wiem, że tak będzie można łatwiej i szybciej zrealizować projekty "bez barier".
Jakie są Pana najbliższe plany pracy, cele?
- Do końca wakacji chciałbym stworzyć raport o dostępności i przystosowaniu gminy i miasta Zakopane dla potrzeb niepełnosprawnych. Jeżeli uda mi się to szybko zrobić, to wtedy proponowane działania można by umieścić w przyszłorocznym budżecie. W tym raporcie będzie też mowa o turystyce niepełnosprawnych - chcę zwrócić uwagę, jak ważna może to być gałąź turystyki w Zakopanem. Cieszy mnie, gdy przychodzą do mnie prywatni przedsiębiorcy, którzy chcą swoje kwatery przystosować dla osób na wózkach. Chciałbym też powrócić do projektu "Tatry bez barier", który obecnie, z różnych przyczyn, znalazł się trochę w martwym punkcie.
Czym jeszcze, poza problemami niepełnosprawnych, zajmuje się teraz stowarzyszenie Konkret?
- Zaangażowaliśmy się ostatnio w problem budowy boiska zamiast skateparku na Kasprusiach - młodzież korzystająca z niego zwróciła się do stowarzyszenia z prośbą o pomoc w jego obronie. Dzięki zaangażowaniu wielu osób udało się pogodzić jedno i drugie. Teraz staramy się znaleźć środki finansowe, które pozwoliłyby tak rozbudować skatepark, by móc organizować tam zawody. Na przyszły rok mamy nowe, duże pomysły, ale jeszcze trochę za wcześnie, by o nich mówić.
ROZMAWIAŁ ŁUKASZ KOSUT

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie