18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzy pytania do...

AGN
Robert Kowalski (po prawej) jako kapitan UB podczas jednej z inscenizacji historycznych Fot. Agnieszka Szymaszek
Robert Kowalski (po prawej) jako kapitan UB podczas jednej z inscenizacji historycznych Fot. Agnieszka Szymaszek
ROBERTA KOWALSKIEGO, który ponownie wybrany został na prezesa Zarządu Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział Nowy Targ

Robert Kowalski (po prawej) jako kapitan UB podczas jednej z inscenizacji historycznych Fot. Agnieszka Szymaszek

Czy nowotarżanie interesują się historią?

- Z mojej kilkuletniej obserwacji wynika, że nowotarżanie interesują się historią zarówno swojego miasta jak i regionu. Jest to jednak warunkowe, w zależności od czasu, jaki mogą temu zagadnieniu poświęcić, tudzież formie, w jakiej wiedza ta jest prezentowana. Im środek przekazu jest bardziej niekonwencjonalny, atrakcyjniejszy np. w postaci inscenizacji historycznych, czy pikników, tym jest ono większe. Zainteresowanie mieszkańców historią potwierdza także duża frekwencja nie tyko na piknikach, ale i na promocjach książek oraz wernisażach wystawa historycznych.

W badaniach Nowotarski Oddział PTH kładzie nacisk na historię oddziałów partyzanckich AK w czasach II wojny światowej i "żołnierzy wyklętych" po wojnie. Jakie jest największe państwa osiągnięcie badawcze w tej dziedzinie?

- Wspomniane zagadnienia istotnie znajdują się w centrum zainteresowań badawczych naszego Oddziału. Przede wszystkim skupiamy się na pracach poszukiwawczych i inwentaryzacyjnych w obozach partyzanckich m.in. obozie OP AK w Gościbii w Beskidzie Myślenickim, czy OP AK "Wilk" na Czerwonym Groniu w Gorcach. Temu ostatniemu zresztą poświęcona będzie najnowsza publikacja PTH, autorstwa Michała Maciaszka pt. Od "Orła" do "Zawiszy". Wyniki kilkuletnich prac badawczych prezentowane były na ogólnopolskich konferencjach naukowych w 2007 roku poświęconych "Żołnierzom wyklętych" oraz w 2009 roku, obejmującej dzieje Armii Krajowej na Podhalu. Są one wykorzystywane także w bieżącej działalności edukacyjnej Towarzystwa, choćby podczas rajdów, pikników i inscenizacji historycznych.

Jakie ma Pan plany, jako prezes, na najbliższy rok?

- Najbliższy rok będzie niewątpliwie stał pod znakiem finalizacji programu badawczego dotyczącego zbrodni katyńskiej, którego efektem ma być sporządzenie podhalańsko-suskiej listy pomordowanych oficerów WP i funkcjonariuszy PP. Z całą pewnością będzie to rok ciekawych przedsięwzięć edukacyjnych. Chcemy zorganizować np. piknik historyczny, konkursy dla młodzieży czy w końcu rajd turystyczno-historyczny. Kontynuowany będzie również cyklu wieczornych spotkań w Bursie. Nie zabraknie przedsięwzięć wydawniczych, najbliższa publikacja ukaże się już w kwietniu. Planujemy również kolejną konferencję naukową oraz dalsze badania terenowe. (AGN)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski