Trzy rejony do pilnej rewitalizacji

Klaudia Stabach
Na Zabłociu terenów do rewitalizacji jest wiele. To ulica Romanowicza, która do spacerów nie zachęca
Na Zabłociu terenów do rewitalizacji jest wiele. To ulica Romanowicza, która do spacerów nie zachęca Anna Kaczmarz
Udostępnij:
Projekt. Jest szansa na zagospodarowanie zniszczonych lub nieużytecznych miejsc w Krakowie. Miasto może dostać na to miliony euro

Władze miasta ogłosiły nabór projektów do Miejskiego Programu Rewitalizacji Krakowa. - Czekamy na propozycje, których realizacja pomoże poprawić jakoś życia w mieście - mówi Elżbieta Koterba, wiceprezydent Krakowa.

Eksperci poddali ocenie całe miasto i na podstawie kilkunastu czynników wytypowali miejsca, w których tego typu pomoc jest najbardziej potrzebna. Zbadano m.in. spadek liczby mieszkańców, bezrobocie, ubóstwo i poziom przestępczości. - Chodziło o to, żeby znaleźć i wprowadzić rozwiązania tam, gdzie nawarstwione są problemy społeczne - tłumaczy prof. Aleksander Noworól, specjalista od zarządzania rozwojem terytorialnym.

Jak się okazało pomoc jest najbardziej potrzebna w Starym Mieście, w Nowej Hucie i Zabłociu. W związku z tym podzielono te rejony na trzy podobszary. Pierwszy to, „Podobszar Stare Miasto-Kazimierz”, który obejmuje Stare Miasto wraz z Plantami, Kazimierz, Stradom oraz część Wesołej - do linii kolejowej. Drugi to „Podobszar Stare Podgórze-Zabłocie”, a trzeci to „Podobszar stara Nowa Huta” obejmujący Łąki Nowohuckie. O wsparcie przedsięwzięć rewitalizacyjnych mogą występować m.in. przedsiębiorcy, instytucje kultury, szkoły, organizacje pozarządowe, spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, kościoły czy związki wyznaniowe. - Ten projekt nie jest podobny do działań realizowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego, gdzie każdy mieszkaniec mógł zgłosić swój wniosek - zaznacza wiceprezydent Koterba.

Środki przeznaczone na sfinansowanie projektów rewitalizacyjnych będą pochodzić z funduszy Unii Europejskiej. Do podziału jest 45 milionów euro.

Miastu zależy na zdobyciu jak najlepszych pomysłów, ponieważ pieniądze będą rozdzielone w wyniku konkursu. - Wszystkie propozycje wnikliwie przeanalizujemy, a następnie wybierzemy te najlepsze i wtedy złożymy je jako jeden duży projekt - dodaje Elżbieta Koterba.

Krakowscy urzędnicy również pracują nad opracowaniem wniosków, które mogłyby wchodzić w skład projektu.

Inwestycje będą realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Oznacza to, że unijne 45 milionów jest do podziału pomiędzy siedem największych miast w województwie. - Mniejsze miasta prawdopodobnie będą zgłaszać projekty dotyczące remontu rynku. My chcemy aby nasz dotyczył poprawy jakości życia, ponieważ na tego typu remonty uzyskamy pieniądze z innych źródeł - dodaje wiceprezydent Krakowa.

W związku z tym władze chcą, aby zgłaszane pomysły miały w sobie czynnik stricte społeczny. Przykładowe inwestycje, które mogą znaleźć się w projekcie to np. zagospodarowanie przestrzeni publicznej na cele społeczne, działania prowadzące do walki z bezrobociem, budowa obiektów kulturalnych czy obszarów zielonych. - Można np. zgłosić propozycję wyremontowania podwórka dla dzieci w miejscu, gdzie młodzież dopuszcza się aktów chuligańskich. - tłumaczy prof. Andrzej Noworól. - Wtedy argumentem będzie to, że stworzenie dla nich miejsca np. do grania w piłkę przyczyni się do zmniejszenia przestępczości - dodaje ekspert.

Nabór projektów ruszy od 25 lipca i potrwa do 12 września. W tym czasie będą organizowane spotkania konsultacyjne, podczas których będzie można uzyskać pomoc w przygotowaniu wniosków. Ponadto wszelkie informacje dostępne będą w Miejskim Centrum Dialogu przy ul. Brackiej 10, w godzinach od 10 do 18, na stronie internetowej www.rewitalizacja.krakow.pl oraz na profilu facebookowym - @mprk2016.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie