Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzy uczelnie, kilka kierunków

Redakcja
Pedagogika, administracja, edukacja techniczno-informatyczna, zarządzanie oraz finanse i bankowość - to najpopularniejsze kierunki - mówi Grzegorz Kotecki z Powiatowego Ośrodka Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego. Fot. Katarzyna Hołuj
Pedagogika, administracja, edukacja techniczno-informatyczna, zarządzanie oraz finanse i bankowość - to najpopularniejsze kierunki - mówi Grzegorz Kotecki z Powiatowego Ośrodka Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego. Fot. Katarzyna Hołuj
Osoby zainteresowane podjęciem studiów, ale z różnych względów wolące studiować na miejscu - w Myślenicach, niż dojeżdżać do Krakowa, czy innego miasta, mają do wyboru trzy różne uczelnie, przynajmniej kilka kierunków a na nich kilkanaście specjalności.

Pedagogika, administracja, edukacja techniczno-informatyczna, zarządzanie oraz finanse i bankowość - to najpopularniejsze kierunki - mówi Grzegorz Kotecki z Powiatowego Ośrodka Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego. Fot. Katarzyna Hołuj

EDUKACJA. Niedługo początek roku akademickiego. Warto się zatem dowiedzieć, co nowego znalazło się w ofercie studiów, na które można się wybrać w Myślenicach.

W Powiatowym Ośrodku Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego (dawne ICE) działającym przy ZSTE oferowane są kierunki Uniwersytetu Pedagogicznego oraz Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Krakowie. Są to studia niestacjonarne. Spośród kierunków pierwszej z tych uczelni największą popularnością cieszą się: pedagogika (specjalność: przedszkolna i wczesnoszkolna), administracja oraz edukacja techniczno-informatyczna. Systematycznie spada zainteresowanie geografią, aktualnie do tego stopnia, że liczba chętnych jest niewystarczająca, aby tu taki kierunek uruchomić (przyjęto, że chętnych musi być co najmniej 30).

Nowością miała być nowa specjalizacja na pedagogice - pedagogika z edukacją zdrowotną i profilaktyką uzależnień, jednak przeprowadzony w lipcu proces rekrutacji pokazał, że zainteresowanie nią jest znikome. Plan uruchomienia takowej nie został jednak porzucony, a odłożony na przyszły rok.

Tym, co udało się zrealizować i będzie stanowić nowość są studia uzupełniające magisterskie na kierunku pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna. Zmianą, która zaszła w stosunku do ubiegłych lat jest także to, że od teraz PODiDZ w Myślenicach stał się oficjalnym zamiejscowym ośrodkiem dydaktycznym WSZiB w Krakowie. Oznacza to, miedzy innymi, że uczelnia ta zorganizuje tu po raz pierwszy oficjalną inaugurację roku akademickiego.

Wybór studentów wybierających WSZiB najczęściej pada na zarządzanie lub finanse i rachunkowość, rzadziej na socjologię lub informatykę (te dwa kierunki od października, ze względu na małe zainteresowanie, nie zostaną uruchomione). Do wyboru są jeszcze studia II stopnia (magisterskie), w przypadku tych jednak zajęcia w całości odbywają się w Krakowie. Studenci pierwszego roku studiów licencjackich uczą się w Myślenicach, tu także będą mieli zajęcia studenci obecnego drugiego roku. Studenci kierunków UP (wszystkich lat studiów) zdecydowaną większość zajęć mają organizowane w Myślenicach.

Oprócz PODiDZ, studia w Myślenicach oferuje także kielecka Wyższa Szkoła Ekonomii, Turystyki i Nauk Społecznych wynajmująca w tym celu pomieszczenia w budynku LO im. Tadeusza Kościuszki. W ofercie tej, do tej pory, w Myślenicach dostępne były wyłącznie studia niestacjonarne: ekonomia i pedagogika (od tego roku wzbogacone o nowe specjalności), jednak już niebawem mogą do nich dołączyć studia stacjonarne (3-letnie, licencjackie), na których nauka ma być bezpłatna. W trybie studiów dziennych będzie się studiować pedagogikę przedszkolną i wczesnoszkolną. Uczelnia ma go uruchomić dzięki pozyskanym na ten cel środkom z Unii Europejskiej. Czy tak się stanie, zależy od wyników trwającego (jeszcze do końca września) naboru.

Taki sam kierunek działa już w PODiDZ, tyle że w trybie studiów zaocznych. Czy będą stanowiły dla siebie konkurencję? Jak mówi Grzegorz Kotecki z PODiDZ, ponieważ obie uczelnie od jakiegoś czasu oferują studia zaoczne na kierunku pedagogika podział już nastąpił: - Wcześniej na pedagogikę przedszkolną i wczesnoszkolną było u nas średnio dwoje chętnych na jedno miejsce, teraz jest to 1,5 osoby - mówi Grzegorz Kotecki. Dodaje on jednocześnie, że podział ten dokonał się w obrębie poziomu nauczania, przy czym na UP pozostali ci mający lepszą średnią.
Niektórzy zainteresowani mówią, że zamiast dublować kierunki lepiej byłoby uruchomić w trybie studiów dziennych na przykład pedagogikę ze specjalnością edukacja muzyczna.

Fakt, że w Myślenicach w ostatnich latach przybyło studentów (zwłaszcza pedagogiki) szczególnie daje się odczuć w tutejszej Bibliotece Pedagogicznej. Nie posiada ona wystarczającej ilości literatury, aby służyć pomocą wszystkim. Problemu by nie było, gdyby wzorem Uniwersytetu Pedagogicznego, także WSETiNS z Kielc udzieliła bibliotece wsparcia w postaci literatury lub sprzętu. Dyrektorka tej biblioteki Krystyna Łętocha zwróciła się w tej sprawie do władz kieleckiej uczelni na piśmie (oraz w e-mailu), jednak - jak mówi - jej prośba pozostała bez odpowiedzi. Przedstawiciel tej uczelni twierdzi, że uczelnia gotowa jest przekazać bibliotece literaturę, gdy ta się o nią zwróci. O piśmie z myślenickiej biblioteki mówi, że takiego nie było.

Zajęcia na studiach dziennych odbywałby się w budynku LO, gdzie dotychczas kielecka uczelnia wynajmowała pomieszczenia na potrzeby studiów zaocznych lub w innej myślenickiej szkole (oferta ze strony jednej z nich, jak mówi nam przedstawiciel kieleckiej uczelni się pojawiła, nie podjęto jednak jeszcze żadnych decyzji). Dyrektor LO Jacek Ślósarz twierdzi, że o planach uruchomienia studiów dziennych słyszał, nikt na razie jednak nie rozmawiał z nim o tym oficjalnie. Możliwości prowadzenia zajęć dla studentów od godzin porannych w budynkach LO, jak mówi, nie widzi, jednak już od godziny 14-15 owszem. Jak dodaje wynajmowanie pomieszczeń uczelni wiąże się w konkretnymi korzyściami dla uczniów i pracowników oraz samej szkoły, to m.in. możliwość korzystania przez uczniów z zakupionego przez uczelnie sprzętu, możliwość zatrudnienia posiadających stosowne kwalifikacje nauczycieli do prowadzenia ćwiczeń ze studentami).

Katarzyna Hołuj

[email protected]

Ile kosztuje nauka?

Opłata za semestr na kierunkach UP kosztuje od 1750 do 2000 zł, natomiast w WSZiB od 2000 do 2750 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski