Trzy złote medale ME dla Krokoszyńskiego

(ART)
Stanisław Krokoszyński
Stanisław Krokoszyński fot. Joanna Urbaniec
Pływanie. Bardzo dobry występ podczas mistrzostw Europy weteranów, które odbyły się w Londynie, zanotowali pływacy z Krakowa. Stanisław Krokoszyński (Masters Wisła) wywalczył trzy złote medale, a Mariola Kuliś (Masters Korona) - brązowy.

Krokoszyński swój dorobek z ME powiększył do 11 medali (w różnych kategoriach), łącznie ma 5 tytułów mistrzowskich, 5 wicemistrzowskich, a także jeden brąz. W Londynie rywalizował w kategorii 85-89 lat, uzyskując najlepsze czasy w stylu dowolnym na 100 m (1.40,26) i 200 m (3.40,29) oraz na 200 m zmiennym (4.23,55).

- Do tego wyjazdu namówiła mnie trenerka z Wisły Paulina Palka. Chciałbym jej za __to podziękować, bo poszło mi świetnie - mówi Stanisław Krokoszyński. - Prawdę mówiąc, nie spodziewałem się tylu sukcesów. Liczyłem na medal na 200 m stylem dowolnym, ale o aż trzech zwycięstwach nie myślałem. Nikomu z polskiej reprezentacji się to nie udało, było tylko jeszcze jedno złoto.

Krokoszyński wyczynowym zawodnikiem był w latach 50. ubiegłego wieku, był blisko wyjazdu na igrzyska w Helsinkach (1952 r.), ale na przeszkodzie stanęła choroba. Później został działaczem i trenerem, a w 2006 r., w wieku 76 lat, wrócił do rywalizacji zawodniczej. Łącznie w dorobku ma 103 tytuły mistrza Polski i 91 rekordów kraju. - Jeszcze nigdy nie startowałem w mistrzostwach świata. W przyszłym roku odbędą się w __Budapeszcie, chciałbym tam pojechać - mówi 86-latek.

Z medalem z ME w Londynie wróciła również Mariola Kuliś. Zawodniczka Korony w kategorii wiekowej 50-54 lata wywalczyła brąz na na 50 m stylem klasycznym (czas 37,09 to rekord Polski). Rywalizację o srebro przegrała o 0,13 s ze swoją siostrą Marzeną, startującą w reprezentacji Włoch. Ponadto była 6. na 50 m motylkowym (czas 32,32 to kolejny rekord kraju) oraz 8. na 50 m dowolnym (30,18). Koronę reprezentował także Piotr Łysiak, który zajmował dalsze lokaty (w kat. 40-44 lata był 85. na 100 m klasycznym i 125. na 50 m dowolnym).