Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzydzieści lat minęło...

Redakcja
Zjazd rozpoczęła wspólna msza święta w tzw. kościółku szkolnym. Potem wszyscy udali się do dawnego budynku Liceum Pedagogicznego (obecnie mieści się w nim Zespół Szkół Budowlanych), gdzie uczestników zjazdu powitał gospodarz obiektu, dyrektor ZSB Janusz Kurkiewicz. Wreszcie nastąpiło spotkanie w klasach z wychowawcami: Ireną Błotnicką (kl. Va), Krystyną Pardą (kl. Vb), Adamem Romańskim (kl. Vc) i Janem Makuratem (kl. Vd). Niestety, ze względu na sędziwy wiek na spotkanie nie przybył dyrektor Władysław Luszowiecki. Kierował on Liceum Pedagogicznym przez ostatnich 15 lat istnienia szkoły. Jak mówią absolwenci, był postacią nietuzinkową. Posiadał wykształcenie z zakresu filologii polskiej i filozofii oraz duszę pedagoga.

Przed kilkoma dniami spotkali się absolwenci bocheńskiego Liceum Pedagogicznego

 To był szczególny rocznik. Wraz z nim odeszły do historii średnie szkoły o profilu pedagogicznym, które decyzją ówczesnego Ministerstwa Oświaty zostały zlikwidowane w 1970 roku.
 Uczestnicy zjazdu przyjechali z różnych zakątków Polski, również z zagranicy. Dla wielu było to pierwsze spotkanie po trzydziestu latach. Nic więc dziwnego, że identyfikacja nie była łatwa. _- Przez te lata wszyscy się zmieniliśmy. Muszę przyznać, że w wielu przypadkach rozpoznawaliśmy się po barwie głosu i sposobie mówienia, ponieważ wygląd był, niestety, mylący - _mówi Urszula Czajkowicz-Wnęk. Większych problemów z rozpoznaniem absolwentów nie miał jeden z wychowawców. - _Wszyscy doskonale się trzymają. Wprawdzie niektórym włosy powypadały, jednak wiele się nie zmienili... no, może troszkę postarzeli - _twierdzi Adam Romański.
 Jak mówią organizatorzy, przygotowanie tego spotkania nie było łatwe. - _Koledzy zmienili miejsca zamieszkania, koleżanki nazwiska. Lokalizacja absolwentów sprawiała wiele trudności. _Spotkanie po latach przygotowali: Bronisław Chrzan, Urszula Czajkowicz-Wnęk, Danuta Michniak, Kazimiera Dziadowiec i Jan Paruch.
 Wśród absolwentów ok. 80 proc. ukończyło studia wyższe, wielu bezpośrednio po szkole, inni uzupełniali wykształcenie w trakcie pracy zawodowej. W gronie absolwentów są nauczyciele szkół podstawowych i średnich oraz pracownicy naukowi krakowskich wyższych uczelni. Nie brakuje także dyrektorów placówek oświatowych. Niektórzy odeszli jednak od wyuczonego zawodu, zajęli się własnym biznesem, pracują w policji i innych instytucjach nie związanych z edukacją.

(JTU)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski