Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tsunami w Indonezji. 21-letni bohater nie przeżył, ale uratował setki ludzi

Kacper Rogacin
Kacper Rogacin
Fot. AP / EAST NEWS
Ponad 1400 osób zostało poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi i tsunami, które w piątek, 28 września, dotknęły Indonezję. Zginęły co najmniej 844 osoby, a liczba ofiar mogła być znacznie większa, gdyby nie bohaterska postawa wielu ludzi.

Piątek, 28 września 2018 roku. Mutiara SIS Al-Jufrie Airport - niewielkie lotnisko położone w Palu, w prowincji Celebes Środkowy w Indonezji. 21-letni Anthonius Gunawan Agung jak zwykle siedział przy pulpicie w wieży kontroli lotów, gdy zaczęło się piekło. 27 kilometrów od wybrzeży indonezyjskiej wyspy Celebes doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,5 stopnia w skali Richtera. Jego efektem była potężna fala tsunami, która uderzyła w wybrzeże miasta Palu i plażę w Donggala, niszcząc wszystko, co stanęło na jej drodze.

Gdy podano informację o nadchodzącym żywiole, wieża kontroli lotów na lotnisku Mutiara błyskawicznie opustoszała. Przy pulpicie pozostał jedynie Gunawan Agung. Na pas startowy wyjeżdżał bowiem samolot linii Batik Air o numerze lotu 6321, wiozący na pokładzie setki ewakuowanych mieszkańców wyspy. Ściany wieży pękały, gdy Anthonius Gunawan Agung podawał pilotowi samolotu współrzędne niezbędne do wystartowania. Gdy maszyna bezpiecznie oderwała się od płyty lotniska, Gunawan Agung podjął dramatyczną decyzję - postanowił nie czekać na zawalenie się budynku, tylko wyskoczył z czwartego piętra wieży. W wyniku upadku 21-latek złamał obie nogi, a także doznał rozległych obrażeń wewnętrznych. Natychmiast przewieziono go do najbliższego punktu medycznego, skąd helikopterem miał zostać przetransportowany do szpitala. Zanim maszyna dotarła na miejsce, Gunawan Agung zmarł w wyniku obrażeń. Jego historię podał „Hindustan Times”.

- Umożliwił start samolotowi i nie opuścił swego stanowiska, aż ten nie znalazł się w powietrzu. Na pokładzie samolotu były setki ludzi - powiedział Yohannes Sirait, rzecznik indonezyjskiej kontroli lotów. Lokalne media oraz mieszkańcy Indonezji nazwali czyn Gunawana Agunga „aktem bohaterstwa”.

Mimo że tsunami zaatakowało Indonezję już cztery dni temu, to do tej pory trwa szacowanie ofiar żywiołu. Według UNICEF ponad 1400 osób ucierpiało w wyniku tsunami, a przynajmniej 844 osoby zginęły. Eksperci twierdzą jednak, że liczba ta może w ciągu najbliższych godzin znacznie wzrosnąć, ponieważ wiele osób zaginęło. Dwa większe miasta regionu dotkniętego kataklizmem - Palu i Donggala - zamieszkuje łącznie ponad 600 tysięcy ludzi. Według wstępnych szacunków, w wyniku uderzenia tsunami zawaliły się tysiące domów, wiele świątyń, szpitali i centrów handlowych, hotele oraz jeden most. Oprócz tego wysokie na kilka metrów fale pozrywały linie energetyczne. CNN szacuje, że tsunami dotknęło w sumie 2,4 mln osób.

Na skalę zniszczeń wpłynął festiwal, który jak co roku był organizowany w piątek na miejskiej plaży w Palu. W zgromadzone osoby uderzyła wo-da, która - jak podają świadkowie - ciągnęła już samochody, kontenery, a nawet domy.

- Ofiar śmiertelnych mogą być tysiące - przyznał wiceprezydent Indonezji Jusuf Kalla.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Tsunami w Indonezji. 21-letni bohater nie przeżył, ale uratował setki ludzi - Portal i.pl

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski