Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tu wszystko się zaczęło

Redakcja
Fot. archiwum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach
Fot. archiwum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach
W czasie, gdy Emilia Wojtyłowa 18 maja 1920 r. rodziła swojego drugiego syna, w pobliskim kościele odprawiano nabożeństwo majowe. Poprosiła akuszerkę o otwarcie okna, aby słyszeć modlitwę. Karol junior przyszedł na świat przy dźwiękach pieśni maryjnych dobiegających ze świątyni. Wojtyłowie mieli już 14-letniego syna Edmunda. Karol junior ukoił ich ból po stracie córeczki Olgi, która zmarła wkrótce po urodzeniu.

Fot. archiwum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach

Przyszły papież został ochrzczony 20 czerwca 1920 r. w wadowickim kościele parafialnym pod wezwaniem Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny przez ks. Franciszka Żaka, kapelana wojskowego.

W kościele, który dziś nosi miano bazyliki, Karol Wojtyła przystąpił również do I Komunii Świętej.

Najstarsza wzmianka o tej świątyni, wówczas drewnianym kościele, pochodzi z 1325 r. W 1440 r. w Wadowicach wybuchł wielki pożar, podczas którego świątynia spłonęła. Nowy, murowany kościół rozpoczęto budować w połowie XV w. Z tego okresu pochodzi prezbiterium. W 1726 r. również ten kościół został strawiony przez ogień. Na jego zgliszczach, w latach 1792-98, stanęła nowa budowla, z wieżową fasadą frontową autorstwa majstra murarskiego Franciszka Sosny.

W 1857 r. dobudowano od wschodu zakrystię i skarbiec na piętrze. Pod koniec XIX w. Tomasz Pyrliński, architekt krakowski, dokonał restauracji fasady frontowej w stylu neobarokowym. Upiększył ją bogatą ornamentyką i rzeźbami kamiennymi, przedstawiającymi Matkę Bożą i dwóch patronów Polski - św. Stanisława i św. Wojciecha. Z tego okresu pochodzi też portyk z balkonem, częściowo hełm wieży oraz stacje drogi krzyżowej. W 1986 r. kaplice boczne połączono z prezbiterium. Po tej przebudowie kościół zyskał wygląd trójnawowej bazyliki.

W jej wnętrzu przyciąga uwagę ołtarz główny z wizerunkiem patronki świątyni - Maryi Panny z Dzieciątkiem, której postać zdobi srebrna szata. Interesujące są również malowidła polskich świętych.

W lewej nawie bazyliki, od strony plebanii, mieści się kaplica z cudownym obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy ukoronowanej przez Jana Pawła II w 1999 r. Od świątyni kaplica oddzielona jest czarną kratą, na której umieszczono herb papieski i napis "Totus Tuus" oraz wota, składane przez wiernych w dowód wdzięczności za otrzymane łaski. Cudowny obraz znajduje się na środku neogotyckiego ołtarza zbudowanego w 1903 roku. W rogu obrazu umieszczono, przy okazji koronacji przez Jana Pawła II - złoty, papieski różaniec. Obraz od ponad 100 lat jest otaczany wielką czcią. Karol Wojtyła jako młody chłopiec codziennie modlił się przed tym obrazem.

W bazylice, od strony północnej, znajduje się kaplica Świętej Rodziny z kamienną, barokową chrzcielnicą ze złotą pokrywą, zwieńczoną krzyżem. To właśnie przy niej 20 czerwca 1920 roku został ochrzczony Karol Wojtyła.

25 marca 1992 roku Jan Paweł II podniósł kościół Ofiarowania NMP do godności Bazyliki Mniejszej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski