Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Turyści wrócili do Wieliczki. Ponad 1,5 mln gości w Kopalni Soli w 2023 roku. 50 milionów zwiedzających od 1945 roku

Jolanta Białek
Jolanta Białek
zdjęcia: materiały Kopalni Soli Wieliczka
Wszystko wskazuje na to, że wielicka kopalnia ma już za sobą kłopoty związane z pandemią Covid-19 i znacznym spadkiem ilości osób zwiedzających solne podziemia, co miało miejsce w okresie 2020-2021. Duży wzrost ruchu turystycznego zanotowano już w 2022 roku (ponad 1,1 mln zwiedzających), natomiast w minionych dwunastu miesiącach liczba gości Kopalni Soli przekroczyła 1,5 mln.

- W 2023 roku wielickie podziemia zwiedziło prawie 1 mln 518 tys. turystów, a więc o 36 procent więcej niż w roku 2022. Z kolei do turystycznego rekordu sprzed pandemii – 1 mln 862 tys. osób w 2019 roku – zabrakło teraz już 18,4 procent. Te liczby pokazują, że ruch turystyczny w kopalni został już w większości odbudowany – podsumowuje Paweł Nowak, prezes zarządu Kopalni Soli w Wieliczce.

W okresie 2020-2022 po wielickich podziemiach licznie wędrowali turyści krajowi, zagranicznych było mniej. Jednak w 2023 roku proporcje w tym względzie wróciły do czasów sprzed pandemii. Znów było więcej zwiedzających ze świata (57 proc., 866 tys.).

- W 2023 roku kopalnie odwiedzili turyści ze 198 krajów. Najliczniej wędrowali solnymi szlakami goście: z Wielkiej Brytanii, Czech, Francji, Włoch, USA i Niemiec. Najczęstszym językiem oprowadzania, obok polskiego, był język angielski. Miniony rok był też tym, w którym solne progi - w połowie września - przekroczył 50-milionowy turysta, licząc zwiedzających od czasu zakończenia II wojny światowej.

W ubiegłym roku, w kwietniu, do oferty kopalni włączono na powrót Trasę Górniczą (pozostawała ona zamknięta od czasu pandemii, od wiosny 2020 roku).

- Ten aktywny szlak pozwala poznać nieco bardziej surowe, górnicze oblicze solnego zabytku. W 2023 roku wędrowało nim 22,3 tys. osób. Trasę Górniczą zwiedzali głównie turyści indywidualni, stanowili oni 90 proc. odwiedzających – wylicza Damian Konieczny, dyrektor wykonawczy Kopalni Soli w Wieliczce.

Dodaje też, że od kilku lat można obserwować nowy trend w wielickim ruchu turystycznym: zdecydowanie więcej osób zwiedza podziemia indywidualnie (w 2023 roku – 64 proc.) niż w ramach wycieczek zorganizowanych (36 proc.). Nie dotyczy to jednak turystyki szkolnej. W rekordowym roku 2022 kopalnię zwiedziało 108 tys. uczniów szkół podstawowych i średnich, a w ostatnich 12 miesiącach – 90,5 tys.

- Analiza struktury ruchu w ciągu ostatnich pięciu lat pokazuje, że stopniowo ruch zorganizowany się odbudowuje, ale trend indywidualnych wyjazdów turystycznych jest silny i będzie utrzymywał się nadal – stwierdza Damian Konieczny.

Tradycyjnie wielkim powodzeniem cieszyła się również tężnia solankowa – największa w Małopolsce – w kopalnianym Parku św. Kingi. W 2023 roku odwiedziło ją 155,9 tys. zł. Natomiast takie statystyki dla podziemnego uzdrowiska wielickiej kopalni, to prawie 3600 pacjentów i kuracjuszy.

Dlaczego pory roku wpływają na nasz nastrój?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski